aliendrone

Jak vysvětlit/přes­vědčit starší dámu, že myčka na nádobí je dobrý nápad?

Chce pod stromek dementoidní sušičku na ovoce (nemá žádné zdroje vlastního ovoce – leda z obchoďáku – a chodit na houby už nemá sílu). Prostě nesmysl, co zabere spoustu místa a nanic. Její argumentace:

  1. žere proud
  2. sejně by na „ty čudlíky“ neviděla
  3. celý život myla nádobí ve dřezu, tak proč to měnit
  4. stejně to neumí umýt připečený pekáč

Atd. atd. – žádná argumentace na ní nezabírá, je velmi tvrdohlavá. Nemáte někdo podobnou zkušenost, popřípadě nápad, jak na to? Ježí se mi chlupy z té nablblé sušičky, už se mi o tom pomalu zdá, pomozte PLS!

Nejlepší odpověď
Kepler

Osobně bych babičku nepřesvědčoval. Možná jsem 100 let za opicemi, ale já myčku považuju za naprostou zbytečnost a navíc se závažnými nedostatky. Když si přeje sušičku, koupil bych jí sušičku, i kdyby to ovoce měla kupovat na trhu.

Další odpovědi
Hlada

Argumentace starší dámy je logická a ve všech bodech pravdivá, s mírnou výhradou k bodu 2. Je tedy potřeba uvést stejně pádnou protiargumentaci. Bohužel ji také neznám.
Když jsme před 17 lety koupili myčku, tak syn říkal, že dřív jsme vytahovali čisté nádobí ze skříňky, teď ho vytahujeme špinavé z myčky.

Mc Merkurion

… kašli na to, starýho psa (čuba se mi zdá sprostý) novejm kouskům nepřesvědčíš žádnýma argumentama >>> jestli na to máš, tak jí ji kup, ale osobně ji chápu, taky znám takový …

mosoj

A cože ja na myčce nádobí tak dobrého. Jsme dva a to si máme jako špinavé nádobí skladovat do foroty? Navíc ani chlubit se s ní již nedá!!!

Jiří Bohumil

Mám obdobný názor jako mosoj. Jsme dva (důchodci) a po obědě je pár talířů (2) a 2 hrnce+2 příbory. Aby se myčka vyplatila, museli bychom špinavé nádobí postupně skladovat v ní, než bychom ji naplnili.
Takže výhodnější je těch pár věcí umýt v troše vody ve dřezu ihned po jídle.
Jiná situace je v rodině dcery – 5 členů. Tam po společném obědě a případně večeři (pokud obědvají děti ve škole) je myčka plná a okamžité mytí v ní se pak vyplatí.
Takže pro dva staré, případně „singl“, je i podle mne myčka nepraktická a zbytečná.
Na tu sušičku mám stejný názor jako Ty, ale „proti gustu, žádný dišputát“.:-)
Ale pokud jde o dárek do kuchyně, dal bych tento typ. Pokud vaří na elektrice, tak elektrický automatický tlakový hrnec.
Vaří rychle, bezpečně, bez hlídání a uvaří, podusí, ohřeje a jak říkají i v reklamě, je to „automatická pračka v kuchyni“.
A vyplatí se určitě i pro „singl“. Zkus se podívat ne recenze třeba na Heurece.
Nejlepší jsou, podle mne, v současné době, Avair De Luxe.
My máme dokonce už dva (předchozí typy Avair Ida), jeden doma a jeden i na chatě. Doporučuji.
P.S. Za reklamu od nikoho nic neberu!:-))) Jde pouze o vlastní zkušenost.

ivzez

Snažit se ji přesvědčit není dobrý nápad,
starší dáma má pravdu ve všech bodech.

Máte-li výhrady vůči sušičce, nekupujte ji.
Ale nepřesvěčujte ani o pořízení sušičky.

(Mně myčka do domácnosti nesmí, dávám přednost ručnímu mytí nádobí, vadilo by mi čekat, než se myčka naplní. Navíc nádobí myji pod tekoucí vodou, mytí v myčce považuji za nehygienické. Už se mne spousta lidí pokoušela přesvědčit o opaku, ale ohledně hygieny neměli žádný argument.)

zjentek

Tak udělej kompromis- kup pod stromek parní hrnec. Sušička to nebude, ale bude to tak skoro vypadat. i cena bude vypadat ± stejně. Zprvu to hned nepozná, takže u stromku ti bude padat k nohám a mrskat na tebe jazykem, ty budeš dělat ty xichty, co bys pro ni neudělal no a až se to následně proflákne, tak se to nějak sympaticky vstřebá, zasmějete se tomu, budete hepy a budete se stravovat zdravěji ;)… ber čistě jako tip..

anonym

Pokud ji chceš dárkem udělat radost, proč ji nekoupíš to co si přeje ? Já ti nerozumím, snažíš se ji vnutit svoje vidění domácnosti, kdyby ona tohle dělala u tebe v domácnosti tak z ní budeš mít nervy na pochodu a tvoje žena ji nebude schopna vystát. Prostě akceptuj že její představa kuchyně je jiná než tvoje, v čem je problém ? Pokud si přeje sušičku, prostě ji kup, hezky zabal při dej k tomu ještě nějakou osobní pozornost a postarej se hlavně o Vánoční pohodu kolem .. nestresuj, nenervuj, nepřesvědčuj, nekomanduj …

aliendrone

Hele chlapi díky za odpovědi, ale přeci jen… já kdysi také zastával ten samý názor. Dokud jsem ho nebyl víceméně donucen ho změnit. Dneska s odstupem času se divím, jak jsem mohl být tak blbej a bez myčky či automatický pračky ani ránu. Víte, dokud si na vlastní kůži nevyzkoušíte, tak to prostě těžko vysvětlím, jak debilní práce je mytí nádobí. Každodenní do totálního zmagoření.

Perete snad prádlo jako za mlada v kombinované vířivé pračce ROMO Fulnek? Popřípadě – zbavili byste se automatky a vrátili byste se k tomu blbákovskému přendavání z pračky do vany, vymáchání a šup do ždímačky atd.? Asi ne. Tedy pokud to nedělá někdo za vás.

Vážím si vašich odpovědí, ale teta už je fakt stará, sotva pořádně chodí a já jsem si jist, že by jí myčka ulehčila život. O dost. Jak říkám, chápu vaše stanoviska, ale přeci jen – pokud někdo nepřijde s něčím lepším – tak se asi budu muset zařídit dle rady Mc Merkuriona a prosadit si svoje navzdory.

Jen bych byl rád, kdyby mi na tohle odpověděly nějaké ženy (přeci jen je mytí nádobí víc jejich parketa – a nemyslím to nijak zle, jen konstatuji fakt), nejlépe ty, které měly podobný názor (že je myčka nanic), ale pak jí přišly na chuť a dneska by ji nepustily z baráku. U nich tuším největší potenciál na řešení tohoto problému.

Díky!

Hlada

Myčka má smysl u početné rodiny, ve které se členové stravují společně doma. Pro jednu osobu je naprosto k ničemu. Myčku není možné srovnávat s pračkou. Špinavé prádlo na rozdíl od špinavého nádobí je možné skladovat neomezeně dlouho.

aliendrone

BTW – nemám na mysli nějakou rodinnou myčku, ale takovou tu menší, širokou jen 45cm na max. 6 sad. To je nádobí od snídaně, denně vaří (sice obvykle jen pro sebe), takže pořád samá struhadla, cedníky, kastroly, vařečky, pánve, pekáče + talíře a příbory, odpoledne jí přijdou kamarádky si podrbat – další hrnky a lžičky a talířky, pak večeře… Ono se to nezdá, ale taková pidimyčka na by každý 2. den měla co dělat, v případě rodinné návštěvy by možná udělala za den 2 cykly, chápete?

ivzez

Už jsem Vám odpověděla nahoře.

Podle mne je hygienické mytí nádobí jenom pod tekoucí vodou. Mytí „v bazénku“ (a je jedno jestli v dřezu nebo myčce) by mi vadilo → každý talířek, hrnek, … bych před použitím musela alespoň opláchnout (jinak bych jej po myčce nemohla použít).

Navíc jsem zvyklá nádobí mýt průběžně při vaření, takže mi skončení zůstanou jenom hrnce a použité talíře. Pokud je umyju hned po jídle, není s tím moc práce.

U myčky by mi vadilo i ohýbání se k ní.

Myčku jsem několikrát vyzkoušela u dcery, ale mytí pod tekoucí vodou mi pořád vyhovuje víc.

K dárku jako takovému:
Dárek by neměl splnit přání nebo představu dárce, ale potřebu, přání nebo představu příjemce.

Dáte-li někomu něco, o co nestojí, nejenže mu neuděláte radost, navíc jej zklamete prosazováním svého názoru na úkor jeho. A dáte mu „krám“, který mu zabere místo a stejně jej nebude používat.

Starší dáma vyjmenovala jenom několik argumentů. Jestli k tomu má navíc stejně jako já hygienu, …

anonym

Myčku používám velmi dlouho a pokud jde o hygienu, tady jsem si naprosto jistý že myčka odvádí velmi dobrou práci jednoduše proto, že pracuje s mimořádně agresivní chemií. S tím ale souvisí jiné problémy na které starší člověk může narazit. Například fakt že bude muset měnit své oblíbené malované nádobí protože mu myčka agresivně veškeré ty malůvky sežere 🙂 … v tom bych viděl další zásadní nedostatek pro staršího člověka který myčce výběr svého nádobí nikdy nepřizpůsoboval a teď by s tím musel začít.