Elizabeth95

Jak vyřešit rušení denního klidu?

Dobrý den,
jsme mladí pár, kteří si koupil menší byt na hypotéku v celkem dobré lokalitě. Po nějaké době od nastehování jsme zjistili, že vedle nás bydlí starší paní, která však slabě slyší a proto má televizi hlasitě (často od rána do večera). Přes zeď je to všechno slyšet (neustále je tam slyšet seriály, reklamy a pod.). Je to strašně otravné, neruší sice noční klid, ale ruší denní klid.
Již několikrát jsme se jí snažili vysvětlit, že nás to obtěžuje, ale ona odepsala, že neruší noční klid, a TV má tak aby jí slyšela.
Stěžovali jsme se i správcovi vchodu, ale ten s tím nic nedělá. Už to trvá několik let, nedá se tam klidně bydlet, nevím si představit, co bude až budeme mít dítě. Stěhovat bych se nechtěla.
Můžete mi prosím poradit jaký je na tohle zákon? Co se s tím dá něco dělat?
Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
Kepler

U nás byl podobný problém. Koupili mu sluchátka za stovku a byl klid.

Další odpovědi
Drap

Zákon na to neni a v dohledné době ani nebude. Je celá řada možností. Pomineme li špunty do uší a hledání nového bytu, je možné provést zvukovou izolaci svého bytu na vlastní náklady. Nejjednodušší by byla vzájemná domluva, pokud však neni z nějakého důvodu možná, tak oficiálně s tím nelze nic dělat. Je třeba si uvědomit, že paní nic neporušuje.

ElonMusk

Právní cestou to jistě řešit lze, jako první mi na mysl přichází přestupek proti občanskému soužití (lze použít na takové blbůstky jako to, když na vás soused neustále civí přes plot apod, zažil jsem situaci, kdy se postavila vysoká zeď, aby soused přestal na souseda civět, ale daný soused si postavil domek na stromě a civěl dál:) Bylo to vyřešeno přestupkem proti soužití, a předpokládám, že zvukové imise tam budou spadat také. Určitě lze užít i instituty občanského práva, ale spíše bych bral ty správní přestupky.

jsemjá

Neruší noční klid, tím pádem může mít televizi nahlas, jak jen bude chtít.

marci1

Známá měla také podobný problém. Nedoslýchavé paní zapůjčila sluchátka, aby si je vyzkoušela. Paní se to zalíbilo a nakonec ji ty sluchátka darovala. Spokojené byly obě dvě. 🙂

Kryšpín

Pokud není možná dohoda zajistit měření hluku nebude-li překračovat normu 50 dB tak je to problém, jinak zákon č. 272/2011 Sb.

abrokdor

Nebuďte furt doma a běžte do práce. A je po problémů.

nyjono

Myslíte, že by šlo odhlučnit z vaší strany?

Herjulfson

Dobrý nápad sluchátka, odhlučnění by asi taky šlo. Dle mého by asi moc nešel ten přestupek proti občanskému soužití. Tím akorát vyhrotíte vztahy a tak bych takové nátlakové věci nechal vždy až nakonec. Navíc se domnívám, že by to z právního hlediska nebylo ani možné takto posoudit, protože je v této části ustanovení § 7 zákonem vyžadován úmysl a ten byste asi neprokázali. Ona to přece nedělá, že vás chce obtěžovat, ale proto, že prostě neslyší.
To je opravdu těžká situace, ale dle mého nemá žádné dobré řešení.

Smack

Doporučuji shlédnout film : bába na zabití.

Zdroj: https://www.csfd­.cz/film/40562-baba-na-zabiti/prehled