katka266

Jak vypočítat redoxní iontovou rovnici?

MnO4(-) + O2(2-) + H(+) → Mn(2+) + O2 + H20
Pomohl byste mi prosím někdo vyčíslit tuto rovnici? Ale prosím i o vysvětlení, nějak si nevím rady s těma kyslíkama a pak mi nevycházejí naboje. Děkuji

Odpovědi
Kelt

Rovnice předpokládá, že ionty, náboje, hmotnost je stejná na obou stranách
Koeficienty jsou 2, 5 16 = 2 ,5 ,8. Dochází k redukci manganu, v sedmimocném manganistanu je mangan 7 mocný, redukuje se na dvojmocný, změna o 5 elektronů, Dále se oxiduje peroxid, záporně jednomocný na nulmocný, protože máme dvouatomovou molekulu kyslíku, je zde změna o 2 elektrony. Pomocí křížového pravidla napíšeme 2 před Mn a 5 před kyslík a to na obou stranách. Na levé straně spočítáme kyslíky, je to 18 a protože 10 kyslíků se spotřebuje na 5 moleskul kyslíku, zbývá 8 na vodu a doplníme 16 vodíkových iontů.
Takto nám sedí ionty, Kontrola nábojů . pravá strana jsou 4 kladné náboje,
levá strana je 16 kladných nábojů vodíku, od toho odečteme 10 za peroxid a 2 za manganistan – 16–12 = 4.

katka266

Děkuji! Krásně vysvětlené!!