kurec

Jak vypadala maturitní zkouška před rokem 2010?

Nejlepší odpověď
Alesh

Jak? Normálně. 🙂 Co si tak vybavuju…
povinné předměty ČJ + cizí jazyk (cizí jazyk ale nebyl povinný na všech školách)
k tomu 2–3 volitelné (nechápu, proč si někdo dobrovolně zvolil 3 předměty:-)
Myslím, že u všech předmětů bylo asi 25 – 30 otázek předem známých a ty ses měl během svaťáku našprtat. Otázku sis při maturitě vylosoval, šels na potítko a mezitím zkoušeli toho před tebou.
U ČJ se psala ještě před maturitou slohovka, z ní byla známka, co se započítávala do celkové známky z ČJ, k tomu nějaký test z mluvnice a pak podle mě totálně zbytečná část, což byla literatura.
U matematiky jsem si vytáhl goniometrické rovnice, čili dostal jsem nějaké příklady, ty jsem vylouskal raz dva, pak jsem je předvedl na tabuli a dostal pár doplňujících otázek.
Víc si už moc už nevybavuju.

Další odpovědi
Justin1

Maturoval jsem před 23 roky a taky jsem to měl tak, jak píše Alesh. Z každého předmětu bylo 25 předem známých témat. Na vlastní diskusi s maturitní komisí o vytaženém tématu bylo 15 minut, jenom při maturitě z deskriptivní geometrie, kterou jsem nedělal, byl čas kvůli rýsování dvojnásobný. Taky považuji povinnou maturitu z literatury za zbytečnou, je to spousta biflování něčeho, na čem náš úspěch v dalším životě nestojí.

Maturitě předcházel takzvaný svatý týden neboli svaťák, kdy maturanti už neměli výuku a dolaďovali přípravu.

Arne1

Doplnil bych podstatné k písemné části – otázky byly celostátně jednotné, tedy to proti čemu se nyní neustále protestuje. Buď byly úkoly vysílané rádiem, nebo je měly školy v zapečetěných obálkách.

dudu

Na střední technické škole jsem maturoval v roce 1968 a události doby docela věrně popisuje film Rebelové. I tehdy „zkouška dospělosti“ probíhala podobně jak popisují mladší kolegové, navíc jsme museli podle poměrně náročných pravidel vypracovat a obhájit tzv. maturitní práci. Moje téma se týkalo faktorové analýzy tvorby a rozdělení zisku ve státním podniku.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

L.G.

Děsivě vypadala, literatura nazpaměť 👎

Dochy

Arne: Myslím, že si to pleteš s přijímačkama. Okruhy na maturitu byli předem dané a známé,