Half 2

Jak velký úder poškodí mozek?

Např. u boxu, kickboxu a dlouhé řadě dalších bojových sportů dochází k velmi častým a silným úderům do hlavy. Jak velký musí být úder, aby došlo k odumření mozkových buněk? Stává se to jen profesionálům? Nebo i v amatérské úrovni to bude časem znát? Přeci jen je to profi boxerech poznat když mluví.
Doplňuji:
Takže abych otázku aplikoval na sebe. Pokud budu dělat kickbox na amatérské úrovni za používání helmy a dalších ochraných pomůcek, nemusím očekávat že do dvou-tří let se budu např. zadrhávat v řeči, zapomínat, hůře přemýšlet nebo se hůře učit? Co se bojových sportů týče můj názor je ten že každý by měl dělat sport který ho baví a ostatní by to měli respektovat a když se jim daný sport nelíbí tak si ho nevšímat a nenadávat na něj.
PS: fcoop – Nějaký problém?

Nejlepší odpověď
zzzlatokopka

U boxu je stejné riziko jako u jiných bojových sportů. Je vhodné používat ochranné pomůcky přilbu atd.

Mozek úderem poškodit lze, každopádně mozek chrání lebka a pokud se naruší je dost pravděpodobné, že se nějak mozek poškodí.

Při autonehodě si taky může člověk poškodit mozek, ale přece proto nebudu chodit pěšky.

Box i kickbox jsou dobré sporty, člověk se maximálně odreaguje.

Další odpovědi
dejavu

To je dobrá otázka, ale nelze na ni jednoznačně a exaktně odpovědět. Vždy mne fascinuje, jak ve filmových pranicích vídám rány, po kterých se lidi zvednou a jako nic pokračují v boji a pak to srovnám s realitou, kterou jsem viděla na ARO, kdy stačilo, když někdo zavrávoval a spadl dozadu a už skončil s těžkým otřesem mozku nebo spadl z pár schodů na hlavu, spadl z kola ap. a zemřel a nebylo mu pomoci.
Záleží na tvrdosti lebky, křehkosti cév, místě, kam rána dopadne (nejcitlivější je spánková kost). Boxeři mají opravdu často drobné hematomy a následkem toho mozek poškozený a více místech a někdy ty hematomy nejsou jen drobné, ale končí to smrtí. Na druhou stranu, pracují v měkkých rukavicích, takže někdy ten úder je jemnější než rána pěstí. Dcera dělá kickbox a pracují jen s naznačovanými údery nebo mlátí do pytle. Nevím, jak je to na závodech, na profi úroveň neaspiruje, ale předpokládám, že stejně jako u karate není účelem, aby se na závodech závodníci povraždili. :) Pokud ano, tak je to debilní sport.

arygnoc

napred treba vedieť, že ZDRAVÉ mozgové bunky odumierajú v podstate iba z jednej príčiny – z nedostatku kyslíka.

samotný úder môže spôsobiť napr. pomlaždenie (pohmoždení) mozgu (ako orgánu, nie jednotlivých buniek), čo môže byť príčinou napr. krvácania do mozgu a následkom toho porucha výživy kyslíkom a poškodenie buniek rastúcim vnútrolebečným tlakom.

úder spôsobí, že hlava sa veľkým zrýchlením pohne niektorým smerom.
nakoľko mozog je uložený v kvapaline, jeho pohyb je „zotrvačnosťou“ oproti lebke „spomalený“ a dochádza ku nárazu pomaly sa pohybujúceho mozgu v hustom prostredí na rýchlejšie sa pohybujúcu lebečnú stenu – otras mozgu (a pri ňom dochádza k traume ciev alebo samotného mozgu).
takže nezáleží ani tak na sile úderu, ako na jeho hybnosti – slabý úder vedený tak, aby hlavu uviedol do pohybu je nebezpečnejší, ako silný úder, ktorý hlavu nerozpohybuje (najmä v rotačnom smere a predozadnom smere).

preto niekedy môže spôsobiť smrť i obyčajná nie príliš silná facka, ak je úder nečakaný a spôsobí príliš prudký pohyb hlavy.

spojenie „bojový šport“ pokladám za zcestné, nechávať si zo zábavy rozbíjať držku nepovažujem za šport (a platí to aj v hokeji a iných športoch s boxerskými vložkami).

opakované otrasy (i malé) mozgu napr. pri dlhodobom pestovaní boxu môžu spôsobiť i predčasný nástup ochorení, ako je napr. demencia a rôzne nervové poruchy.

dispozície ku postihnutiu sú človek od človeka rôzne, záleží na telesnej konštrukcii a odolnosti organizmu (elasticita ciev, „konštrukcia lebky“, veľkosť mozgu (ako orgánu), kvalita mozgového moku a mnoho iného).

takže niekedy už za rok-dva možno pozorovať následky pestovani takéhoto tzv. športu, niekedy až po desaťročiach.

;-Q