Avatar uživatele
Pokročilý

Jak velkej by minimálně musel bejt záhon, aby na něm mělo cenu pěstovat brambory?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Pokud bys nechtěl pěstovat brambory na prodej, tak pro rodinu 4-5 osob by stačilo políčko o rozměru cca 20*10 metrů.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Špatně položená otázka.Neříkáš pro kolik lidí a jak často se budou jíst.
Napíšu jen vlastní zkušenost.
Nevím kolik metrů mám záhony, ale loni jsem vsadil 14 kg brambor a vykopal 150 kg, z toho ale 10 kg snědeno ještě před hlavní sklizní, čili od konce června do konce září, kdy se kopaly menší brambory na neděli k obědu.
Letos zasázeno 15 kg brambor, sklízeno180 kg, ale opět 12 kg vykopáno před hlavní sklizní.
Loni nám to stačilo pro 3 dospělé lidi + několikrát přijeli mladí (vdané dcery s rodinami) na nedělní obědy.
Brambory vydržely až do konce května, v červnu jsme kupovali nové, ale to bylo jen do konce června, pak už zase byly naše.
A z toho nasázeného jsem ještě 3 - 4 kg dal pod nasekanou trávu.
Každý jistě seče trávník, takže trávu jsem nevyhodil, ale pokaždé rozprostřel na řádky s bramborami.


Avatar uživatele
Bronzový

My pěstujeme konzumní i krmné pro zvířata a vystačíme si s 0,5 ha. Můžeš zkusit vertikální pěstování, to nezabere moc místa.


Avatar uživatele
Stříbrný

Záleží na spotřebě. Pro někoho má cenu i pěstování jednoho řádku. My pěstujeme necelý ar poloraných a cca 2 ary na uskladnění a stačí nám to bohatě.


Avatar uživatele
Zlatý

Od jednoho většího květináče až po hektar. Každý si musí určit sám, kolik brambor za sezonu spotřebuje. Dával jsem tak 10 x 3-4m a pro rodinu byl dostatek.


Avatar uživatele
Zlatý

Znění "aby mělo cenu pěstovat brambory" je hodně zavádějící už proto, že zde platí rčení o hloupém sedlákovi a velikosti brambor. Hektarový výnos se může běžně pohybovat od pár desítek metráků až po 2,2 tuny. Coby zahrádkář brambory pěstuji asi na dvaceti čtverečních metrech jednak aby se s nimi seznámila vnoučata a jednak kvůli kvalitě sklizně. Na tu prosím nesahat. Mimo uvedené u nás platí , že "jablóška" nevyžadují až tak nadměrnou péči a pěstitelům se téměř pravidelně odmění.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

barbakan

Lahny, jak tak koukám, u vás musíte spořádat mnoho knedlíků, rýže nebo těstovin, protože množství, které uvádíš, spotřebuji sám během roku.

Avatar uživatele

anonym

Rýži ani těstoviny nemusím, jsem knedlíkový typ, takže když manželka dělá knedlíky na neděli, udělá jich více a během týdne se spotřebují.
A nezapomeň, že chodím po sousedech pomàhat, takže kolikrát doma ani neobědvám, oběd dostanu jinde.
A když jsem jako NEZAMĚSTNANÝ a jezdím na kole hledat práci, tak jsem celý den pryč a jím až večeři, která se skládá z chleba s něčím.
Manželka minulý rok chodila do práce, takže obědy v práci a má osmdesátiletá matka sní na oběd 1 - 2 brambory, prý víc nemã hlad.

Avatar uživatele
Zlatý

barbakan

Líbí se mi, že zdůrazňuješ, že jsi nezaměstnaný. Vím, je to nepříjemné, i v tvém věku, ale na kole toho moc nepojezdíš.

Avatar uživatele

anonym

A když na benzín není, tak jak nám schánět práci?Telefonování stojí peníze, ježděnī kamkoliv dopravním prostředkem stojí peníze, tak mi řekni jak jinak schánět práci?
Jak je vidět ještě jsi nezažil rozhodování mezi tím jestli za poslední stovku někam pojedu hledat práci, nebo koupím jídlo na příštī několik dnů nebo si je schovám, protoże mám jít k doktorovi pro léky, kterē mně stojí 120 Kč a tudíž kde ještě seženu těch 20 korun, které mně chybí.
A nehledě k tomu,že když někam k firmě příjedu autem NENÍ KDE ZAPARKOVAT.Kolo opřu u vrátnice o plot, zamknu a jdu.Sice tím stihnu obejít méně firem, ale MÁM TO ZADARMO, nehledě na to, že dělám něco pro svē zdraví a nemusīm kvůli tomu vyhazovat peníze za posilovnu či jinak se mučit.

Avatar uživatele
Zlatý

dudu

Lahny píšeš ještě stále romány z Austrálie nebo si opět užíváš darů a pohostinnosti naší země?

Avatar uživatele

anonym

Ještě z Austrálie, ale v neděli už budu v Praze na letišti ( jestli nespadne letadlo nebo ho neunesou teroristé).A pak už do konce života se z naší země nikam nepodívám.

Avatar uživatele
Zlatý

dudu

Tak šťatnou cestu a proti otlakům odolné místo kde sedíme. Nikdy neříkej nikdy, třeba vbrzku spolu vyrazíme na pouť do Mekky.

Avatar uživatele

anonym

pro dudu
Děkuji a v pondělī se zase třeba utkáme,ale to už bude na domácí půdě.

Avatar uživatele

anonym

Doplňuji.
Na netu stále sleduji naše politické děnī.Se zeťákem jsme přivítali kolik mají svátků a jako na zavolanou naší poslanci schválili Velký pátek jako svátek.A četl j jsem zeťákovi (teda dcera překládala) reakce našich podnikatelů v diskuzi.On se tomu strašně divil.Tady je tento svátek už několik desítek let.Zrovna tak když vyjde svátek na sobotu či neděli, tak jsou buď v pátek nebo v pondělí doma a ŽÁDNÝ podnikatel si nestěžuje že přijde o zisky či kolik ho to bude stát.
A představ si, když manželka porodí,tak manžel MÁ NÁROK NA PŮL ROKU AŽ ROK PLACENÉ DOVOLENÉ.To majī kvůli utuženī rodiny.
A jiné vÿhody.
Podnikatel platí KAŽDÉMU zaměstnanci k výplatě 9,5 - 11% ( podle firmy) spoření na důchod.Panečku to by se v Čechách podnikatelé zbláznil.
Sice tady jdou do důchodu muži v 67 a ženy v 65 letech, ale za to mají NÁROK každých 10 let být půl roku doma na PLACENÉ DOVOLENÉ.Nemusí si to ale vybírat,ale mohou si to nastřádat a jít o to dříve do důchodu.A když jdou dřív do důchodu,tak od podnikatele dostanou určitou částku navíc, PROTOŽE UVOLNILI MÍSTO MLADŠÍM.
Mladým manželům ( do 35 let) stát přispěje jednou třetinou na bydlení..a tady každý bydlí v rodinném domků..čili pokud dům stojí milion, tak 330 tisíc jim zaplatí stát.
Zkrãtka je toho tady hodně nad čím člověk jen otevírá oči.

Avatar uživatele
Zlatý

barbakan

Lahny, jestli je to "tam", jak popisuješ, švihl bych pasem na ranvej a zůstal tam!

Avatar uživatele

anonym

NEJVĚTŠĪ PROBLÉM......JAZYK.S manželkou jsme nedokázali promluvit anglicky, takže dcera stále musela překlàdat.Sice jsme se otrkali a pak po městě Perthu jezdili sami autobusem, ale kdykoliv na nás někdo promluvil, tak pouze vrtění hlavou a NOU ENGLIŠ.
Líbilo by se nám tady, ale ten jazyk.
Není tady taky všechno růžové, největšī problém vidím v domácnosti, ale k tomu směřuje ( a nebo už tam je) naše společnost.
Dcera i zeťák přijdou v 17 hodin z práce, dcera honem pro děti do družiny, honem udělat večeři, s dětma honem úkoly a okolo osmē chodí děti spát.
Takže v týdnů pernamentnī stres.
Není přes to přijít okolo 15 té z práce a pak zbývá i čas na rodinu.

Avatar uživatele
Stříbrný

Mc Merkurion

dudu: taky jsem si na to vzpomněl...

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 788
Zlatý annas 588
Zlatý beer 515
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 379
Zlatý www 358
Zlatý Kepler 279
Zlatý marci1 276
Zlatý gecco 235
Zlatý quentos 188

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.