dust8

Jak velké je ucho jehly?

Nejlepší odpověď
EKSOT123

Asi neuškodí připomenout co už víme. Jde především o dispozici upřednostnit Boží zájem před bohatstvím, pohodlím a čímkoli jiným.
Tedy pokud myslíš biblické ucho jehly. Což měl být úzký vchod v Jeruzalémských branách. Tak malý, že velbloud se protáhl jen bez nákladu a ještě s problémy. Ale nevím, jestli je existence té brány někde dokumentována. Údaje se různí a spíš se uvádí, že její existenci odvodili pozdější vykladači Písma. Další výklad je ten, že při zápisu došlo k záměně slova „lano“ za slovo „velbloud“, protože v řečtině jsou podobná. S oběma slovy to dává podobný smysl. (Osobně se mi víc líbí brána a velbloud.)
Důležitější je ale smysl toho přirovnání, tj. velikost bohatství resp. svázanost bohatstvím a pohodlím a výhodami z jeho užívání:

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-bohaty-smi-byt-pravy-krestan

Křesťanství doporučuje chudobu. Ale v principu není ani velké bohatství překážkou, jen přináší jistá rizika a nevýhody. U křesťana platí, že pokud je bohatý, měl by se o to více snažit být vnímavější a průběžně zkoumat, jestli ho Bůh nějakým způsobem nevolá na jinou cestu. V případě, že to usoudí, měl by být připraven se majetku a pohodlí s lehkým srdcem vzdát.
Někdy se pro pochopení uvádí příklad s odchytem opic: Do klece s úzkým otvorem se vloží ovoce. Opice vsune ruku do klece, chňapne ovoce, ale dlaň svírající ovoce je již příliš velká, než aby prošla otvorem. A opice kořist nepustí, ani když k ní přichází lovec. Tak člověk má být ve střehu pustit majetek a cokoliv pro něco důležitějšího.

Další odpovědi
Kepler

Docela dost. S trochou šikovnosti se jím protáhne i velbloud. Někdy i ťava.

Edison

Různě. Podle účelu a materiálu. Ale prej se jím dá protáhnout nejen jeden vembloud, ale celá karavana. Teoreticky. Praqkticky se to nikomu nepovedlo, jak se domnívá Kepler. K tomu je potřeba neomezeně dlouhý myšlenkový pochod.

aliendrone

Je asi TAKHLE velké. Někdy bývá i menší, dokonce úplně malé. Na druhou stranu pokud s ním obracíš vítr, je už DOST velké. Pokud ale obracíš vítr svými uchadly, tak už konečně víme, KDO DOOPRAVDY jsi Hurvínku! ;) :D :D

marci1

Tak velké, že se tam vejde sedm velbloudů a dvě palmy! 🙂
https://www.no­vinky.cz/kultu­ra/clanek/do-ucha-jehly-vlozil-sedm-velbloudu-262211