Jak uspořádat jména se všemi tituly, mají-li začínat příjmením?

Jak správně (nebo alespoň nejméně špatně) uspořádat celé jméno včetně akademických titulů, je-li dána podmínka, že musí začínat příjmením.

Tzn. třeba doc. PhDr. Vít Slaný, CSc. by mělo vypada nějak takto „Slaný Vít, doc. PhDr., CSc.“ … dělit skupiny titulů čárkou, nebo je oddělit rovněž jen mezerou bez ohledu na to, zda původně byly před či za? Řadit je v seskupené podobě dle významu, nebo dle původního umístění před/za vs za/před jménem?

Motivace je jednoduchá, úředník chce ve formuláři vyhledávat podle příjmení a jde mu o přehlednost dlouhých seznamů jmen, přesto tam tituly chce „nějak sesypané“ vidět …

Nejlepší odpověď
annas

jinak

https://web.na­tur.cuni.cz/stu­dent/akademic­ke-tituly

V ukázce máte tituly vědecké – běžně se píší za jménem a akademicko-pedagogické – před jménem.

Znám je z oslovování, v abecedním řazení jsem nikdy tolik ttitulů nepsala, myslím kombinací těch,. které jste uvedl.

Pasáž o oslovování jsem skryla, protože byla nadbytečná.

"Podle Ústavu pro jazyk český AV ČR pořadí titulů ČR sice žádná norma striktně neurčuje, ale praxe je poměrně ustálená. Pokud nějaká osoba získala více titulů, a chce se uvést, píše se vyšší titul před nižším, např. „Mgr. Bc. Jan Svoboda“, případně se tento nižší neuvádí vůbec

Rovněž tituly za jménem se obvykle píšou v takovém pořadí, v jakém byly získány, tj. u jména je titul, který byl získán dřív. Pokud prof. Novák získá také titul doctor honoris causa, píše tituly za jménem v tomto pořadí: prof. JUDr. Ing. Jan Novák, Ph.D., dr. h. c. (za jménem píšeme čárku i mezi tituly). "

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=783

https://cs-blog.petrzemek­.net/2010-08-22-jak-oslovovat-vyucujici-na-vysoke-skole

"Když se píší například nějaké odborné články, tak všichni uvádějí svoje Ph.D. a nikoliv svůj pedagogicko-akademický titul (prof., assoc. prof = docent, atp.). Čili v tomto konkrétním případě se nejedná o žádné podhodnocení, ale o dvě nezávislé oblasti vědeckou a akademicko-pedagogickou.

Pokud si člověk není jist, nebo to bere z pohledu studenta, tak se vyplatí dodržet výše popsané zvyklosti, tj. použít nejvyšší z obou (pedagogicko-akademický / vědecký titul).

Podle poslední věty, kde jsem napsala titul akademický a pak vědecký., pokud mají být uvedeny všechny.

Chybí vám čárky, takže bych napsala. Slaný Vít, doc., PhDr., CSc.

Jde totiž mluvnicky o přístavky.

Ověřovala jsem v UJC AV v Praze,, pracovnice potvrdila , že se píší mezi tituly čárky. . Tedy, jak jsem napsala.

Další odpovědi
quentos

Slaný Vít, doc. PhDr. CSc.

Kepler

Slaný Vít, doc. PhDr., CSc.

Nevím proč, ale takto mi to přijde nejlogičtější.

marci1

jinak

Uvedené akademicko-vědecké tituly (vědecké tituly, či umělecké tituly, nebo hodnosti) psané za jménem se oddělují se z obou stran čárkou (jedná se o přístavek).
Tedy: Slaný Vít, doc., PhDr., CSc.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Akademick%C3%BD_ti­tul

Edison

jinak

Předně nechápu, kde kdy kdo vymyslel uvádět příjmení jako první. Dnes jsem byl v jednom obchodě, kde na tabuli měli seznam obsluhujícího personálu. Víte, jak blbě to vypadá, když je tam každá osoba uvedená jinak? A já se jmenuji křestním jménem a příjmením. Ne příjmením a křestním ménem. A když už, tak pokud se uvádí nejprve příjmení, pak i křestní jméno se odděluje čárkou.

annas

V příkladu nejsou jen vědecko-akademické tituly, ale i akademicko-pedagogické. Ty první se normálně píší za jménem, ty druhé před jménem.

Čárky sice patří, ale ve Wiki není zmínka o psaních pedagogických za jménem, pokud jde o abecední seznam.

annas

Edison,

nemáte pravdu. Oddělení jména čárkou se uvádí např. v diplomové práci.

„Obrácené pořadí, tj. příjmení a jméno (Knotek Vojtěch), je v č. zdůvodnitelné, užitečné a považuje se za správné pouze tam, kde slouží k řazení a hledání osob podle abecedy, tj. v úřední agendě, v kartotékách a­pod.“

https://www.czechen­cy.org/slovnik/P%C5%98%­C3%8DJMEN%C3%8D

Edison

No nevím. Mě to, zejména v dnešní době, kdy jsem schopen řadit cokoli podle čehokoli zcela nesmyslné. O různých papírových formulářích už ani nemluvím. Zápisy do knich zrovna tak. Tam se nic ani řadit nedá. čili užitečnost a tím i správnost je na NULE. A řazení kartet v kartotéce je zcela jiný případ. Seřadit karty umím podle příjmení i když je na kartě uvedeno první jméno. Takže tyaky užitečnost NULA. Nemá to prostě absolutně žádné opodstatnění.

annas

Edison,

nemáte pravdu. Oddělení jména čárkou se uvádí např. v diplomové práci.

„Obrácené pořadí, tj. příjmení a jméno (Knotek Vojtěch), je v č. zdůvodnitelné, užitečné a považuje se za správné pouze tam, kde slouží k řazení a hledání osob podle abecedy, tj. v úřední agendě, v kartotékách a­pod.“

https://www.czechen­cy.org/slovnik/P%C5%98%­C3%8DJMEN%C3%8D