petr7712

Jak určit směr proudění v synoptické mapě?

Rád bych věděl, jak se dá určit směr proudění na synoptické mapě. U čísel bych 6, 7, 9 a 10 bych potřeboval vědět, zda se jedná o severní, jižní, slabé severozápadní, nebo silné severozápadní proudění. A chtěl bych ještě poprosit o vysvětlení, podle čeho se to dá zjistit. Děkuji za rady.

Odpovědi
Kepler

U čísel 6 a 7 se jedná o tlakovou níži a tlakovou výši vpravo od ní. Směr větru v podstatě kopíruje tvar izobar, takže tam jde o jižní proudění. Po přechodu studené fronty (vyznačené modře) se ale směr větru změní na západní. Čím hustější izobary, tím je rychlost větru větší. Vždy platí, že u tlakových níží se vzduchové masy pohybují proti směru hodinových ručiček, u výší naopak. To ovšem platí pro severní polokouli, na jižní je to naopak. Bohužel se nedají přečíst hodnoty izobar mezi útvary 9 a 10, ale v každém případě se jedná o nevýrazné tlakové pole, kde vítr může funět všelijak. Nebo taky vůbec. Pak ještě platí, že oblačné fronty, které se dostanou do oblasti vyššího tlaku vzduchu, mají tendenci se rozpadat, zvláště jejich jižní okraje.