bena

jak určit fázi bez fázovky

Otázka zní jasně. Důvod je ten, že jsem si fázovku asi zapomněl na stavbě – díky.

Odpovědi
Koty007

Sahni si prstem na nulák a pak na fázi, a rychle zjistíš,který je který! Správně: Jsou-li 3vodiče – zelenožlutý (ochranný nulák) na kolík. Hnědý nebo černý (fáze) levá zdířka. Modrý (pracovní nulák) -pravá zdířka. –Jsou-li 2vodiče, (starší instalace) Fáze levá zdířka. Nulák nejprve na ochr. kolík, a bez přerušení dál na pravou zdířku. Platí při pohledu na zásuvku mající ochranný kolík nahoře. ((neplatí pro německé zásuvky, které mají ochranné kontakty po stranách a nemají kolík)) Nesprávné zapojení spotřebiče neohrozí, může však v některých případech ohrozit lidi. Výše uvedené platí samozřejmě pro jednofázové zásuvky.

Mapel

Teď rada pro ty co znají. Ostatním nedoporučuji.

Pro jednofázové třížilové rozvody (TNS): Vezmu přenosnou svítilnu a jeden pól připojím na předpokládanou fázi (určím dle barvy či odhadem). Druhý pól připojím na další přívodní drát.

  1. Nesvítí – mám spojený PE a N
  2. Svítí – jeden z vodičů je fáze
  3. V síti TNS s chráničem vypadnul chránič – nezapojený vodič je N

První pól nechám zapojen stejně a druhý pól připojíme na třetí vodič.

  1. Svítí – třetí vodič je fáze a první vodič je N a druhý vodič je PE
  2. Nesvítí – druhý vodič je fáze
  3. V síti TNS s chráničem vypadnul chránič – druhý vodič je N

= druhý vodič N připojím na jeden pól a druhý dna jeden ze dvou drátů
při rozsvícení je vodič fází a při nerozsvícení ve vodič PE.

Pro dvoužilový přívod:
Jeden pól připojím na nulovou svorkovnici a druhým pólem zjistíme který drát je fází.

Pro osobu amatérskou přímo tento postup zakazuji a odborník si poradí.

mosoj

Jak již bylo předesláno, bývá dobrým zvykem dodržovat barvy vodičů.

honza19hk

vem si suché prkno na nej si stoupni k zásuvce( nebo k tomu kde to chceš zjiš´tovat) a šáhni postupně vždycky na jeden drát pokud dostaneš ránu je tam fáze.
ale nesmíš se držet ničeho jiného.Jelikož stojíš na prkně nebo nějakém jiném nevodivém suchém předmětu nedostenš zase tak velkou ránu.Jelikož není uzavřený okruh.

krom toho fáze mívá barvu hnědou,černou nebo šedivou. Nulák je modrý a kostra je zelenožlutá.