Lukary

Jak určím kořen slova písek a píseň?

Nejlepší odpověď
annas

Na školní úkoly zde neodpovídáme, ale určitě víte, co je kořen – ta část slova, která je společná příbuzným slovům.

Ale tato otázka j patří mezi náročnější, protože souvisí s původem slov, a dá se obtížně zjistit.

Existují přece i slova kořenná, často zdánlivě kořenná.

Další odpovědi
quentos

Odtržením předpony a přípony (nebo koncovky). Ty poznám tak, že po jejím odtržení a nahrazení jinou předponou/příponou vznikne slovo příbuzné.
Např.: Pokusme se pí- nahradit zá-. Má zásek něco společného s pískem? Nemá, pí- tudíž předpona nebude.
Koncovka je koncová část slova, která se mění při skloňování/ča­sování. Písek – bez písku… kde bude tedy koncovka? A jaký je tedy kořen slova písek?
Nápověda: může se taky stát, že předpona/přípona (vzácně i koncovka) je nulová, lidově řečeno chybí.