Gabe

Jak to, že slunce svítí, když tam není kyslík?

Je to vlastně shluk hořících plynů. Kdo je doplňuje?

Nejlepší odpověď
Dochy

Žárovka také svítí i bez kyslíku.

„Hoření“ je pro slunce spíš jen alegorický obrat. Jak se můžeš dočíst téměř kdekoli, jde o fúzi (radioaktivní přeměnu) vodíku na helium někde zhruba ve středu Slunce (nebo o kousek vedle). Získaná tepelná energie postupně projde až do povrchových vrstev, kde se pak vyzáří především v podobě světelného a tepelného záření.

Další odpovědi
Edison

Dochy… skoro. Jde o slučování, ale pouze jader vodíku, tedy ke vzniku helia, později se slučují i jádra hélia v těžší a těžší prvky, až po železo. Vznik železa znamená smrt pro hvězdu. Prvky těžší, než železo vznikají už úplně jinak, ale to je jiná kapitola. Zásadní je, že při slučování jader zůstává malinké množství energie a jeho nositelem je foton. Foton má mnoho vlastností, mj. záření. Podle frekvence záření rozeznáváme vlny rádiové, infračervené, nebo-li teplo, světlo, ultrafialové, rentgenové a gama. Jak je vidět, světlo a teplo jsou jen minimální část spektra vyzařovaného EM záření, ale pro nás je asi nejpodstatnější. Dále Slunce emituje množství nejrůznějších částit, souhrně tomu říkáme Sluneční vítr.

Dochy

Ahoj Edisone, zas mám pár připomínek 😉 Jen je tentokrát obtížnější to podchytit zdroji ☹
Jádra vodíku – ok jseš přesnější, beru jako samozřejmost že při dané teplotě nikdo neočekává že si každý atom hezky spořádaně ponese veškeré své příslušenství (elektrony). Ale v zásadě naprostá většina jader má někde ve Slunci pobíhající elektrony, které si může zas pro sebe zabrat 😉
Ve Slunci pokud vím stále významně převládá slučování vodíku (ok jader vodíku) a až se začne dostávat více ke slovu Helium, budeme v řiti (pokud v té době ještě budeme existovat).

Malinké množství energie po sloučení jader … no když je podle Tebe malinké…
„Předpokládá se, že každou sekundu Slunce spotřebuje a přemění 700 miliónů tun vodíku na 695 miliónů tun hélia. Zbytek v podobě 4,5 miliónů tun za sekundu je přeměněn na energii v poměru 96 % elektromagnetického záření a 4 % elektronová neutrina“ – Wiki

„Na povrch Slunce se dostává prostřednictvím konvekce, absorpce a emise, opouští ho v podobě elektromagnetické radiace a neutrin (v malé míře také v podobě kinetické energii a termální energie slunečního větru a jako energie magnetického pole.“ – wiki

Za infračervené záření se považuje záření od cca 0,76um do cca 1000um. Přibližná vyzařovací charakteristika černého tělesa pro 5OOOK a 6000K je např. zde: http://hyperphy­sics.phy-astr.gsu.edu/hba­se/quantum/rad­frac.html
Povrch Slunce (což je právě ta část co na nás září) má cca 5500K (tedy něco mezi). Myslím, že je tím poměrně slušně podložené že většina energie ze Slunce je vyzářená v podobě světla a infračerveného záření.

Edison

Ono je malinké množství energie vzhledem k tomu protonu. Vtip je v tom celkovém množství hmoty.

Slučování jader helia ještě není kritická záležitost, což pochopitelně ještě neznamená, že je byzvýznamná. To jsem neřekl, je to krok k zániku hvězdy, ale samotný zánik sartuje v zásadě až ten vznik železa (a to ještě podle velikosti hvězdy).

Na nás září pochopitelně celé spektrum EM záření, nikoli jen IR a VID. Proto tvrdím, že celková energie EM je podstatně větší, než pouhá část v podobě IR a VID. Pořád září i v rádiu, UV, RTG i gamma… Mimochodem… v zásadě čím kratší vlna tím energetičtější.

Dochy

Ten graf už ale pracuje s energií (vyzářeným výkonem) takže lze doufám tvrdit, že ten vyzářený výkon nad světelným spektrem není většinový. Vyzářený výkon v radiovém spektru… mno vzhledem k tomu že v daném grafu jde až do nekonečna nejsem schopen z grafu s jistotou odhadnout. Nicméně obecně na jednotlivých vlnových délkách je (naštěstí) dost slabý, jinak by nám slunce šíleně rušilo veškerou komunikaci, navíc by nás hezky propékalo zevnitř podobně jako mikrovlnka. Vzhledem k tomu že vzorec pro spektrální hustou intenzity vyzařování má ve jmenovateli lambda na pátou se domnívám, že to rádiové spektrum už nevytrhne.

Máme tu nějakého dost dobrého matematika/fyzika aby to rozsekl? Mně se to nepodařilo dopočítat a nemám na to tolik času abych to procházel znovu.

Dochy

Ha, Ivan, nezván, nečekán,......

Vhodná hotová kalkulačka byla nalezena na
http://www.spec­tralcalc.com/blac­kbody_calcula­tor/blackbody­.php

pro 5500K jsou výsledky pro měrnou vyzařovanou energii:
Celková 1.65167e+07 W/m2/sr
světlo (0.37–0.75um) 6.966e+06 W/m2/sr
IR (0.75–1000um) 8.20706e+06 W/m2/sr
zbývá 1.3436e+06
Pokud té kalkulačce budeme věřit, máme to rozseknuté.