klumprt

Jak to přišlo, že hodnost generálporučík je vyšší generálmajora, když poručík je nižší majora?

Doplňuji:
Takže dejme tomu, že generálmajor je vylepšený brigádní generál a generálporučík je poskok armádního generála.

Nejlepší odpověď
annas

Podobná otázka: „Proč jdou gen. hodnosti v pořadí generálmajor, generálporučík a generálplukovník? Přijde mi to takové nelogické, kdy vlastně poručík přeskočí majora. :?“
http://www.pan­zernet.net/php/in­dex.php?topic=4­.30

3. odpověď v pořadí – jinak č. odpovědi 32.

Generálské hodnosti se profilovaly v 16. a 17. století, a to dvěma základními způsoby:

  • francouzským (brigádní generál, divisní generál, sborový generál, armádní generál), ke slovu generál se přidávalo případvné jméno podle vyšších velitelství, a to vzestupně, systém byl dokončen v období první světové války;
  • pruským, který byl trochu komplikovanější a vycházel z původních označení a smyslu hodností.

Základem byly tři hodnosti:

generál (General) jako vyšší velitel,

plukovník (Oberst) jako velitel pluku,

kapitán (Hauptmann) jako velitel setniny.

Následně byly zavedeny hodnosti poručík (Leutnant, ve smyslu zástupce) pod kapitánem a major (Major, vy smyslu vyšší) mezi kapitánem a plukovníkem. Zároveň vznikla hodnost General-Leutnant ve smyslu zástupce generála, vyššího velitele.

Po zvýšení počtu vyšších velitelství se objevila nutnost hodnosti mezi plukovníkem a „zástupcem generála“, fakticky hodnost pro velitele brigády. V anglosaských zemí byla nazvána brigádník (Brigadier), v německých zemích se využilo slova Major (vyšší) jako vyjádření skutečnosti, že General-Major je něco více, než plukovník.

Základem byly tři hodnosti:
generál (General) jako vyšší velitel,
plukovník (Oberst) jako velitel pluku,
kapitán (Hauptmann) jako velitel setniny.

další pokračování v odkazu

Další odpovědi
gecco

Jde o počet ´hvězd´…
Major má jednu – generálmajor má jednu…
Poručík má dvě – generálporučík má dvě…
😉

led

Pôvodne general major nebola veliteľská hodnosť, ale funkčná, bol to akýsi hlavný hospodársky správca armády – dnes by sme to asi nazvali náčelník tylu, ktorý sa staral o chod armády, právomocou bol na úrovni plukovníkov a pod sebou mal podobných správcov – intendantov
mojordomus – správca domu
generalporučík bola prvá veliteľská generálska hodnosť, označenie hviezdičkami prišlo až neskôr, v pohľade dejín vlastne každé knieža, ktoré si viedlo svoju armádu bolo generálom a každý monarcha bol prinajmenšom maršálom, ale schopným generálmajorom nemohol byť každý, veď na ňom záležalo, či bude mať armáda v čom a s čím bojovať, či bude mať čo jesť a hlavne, kde na to zoberie

lexx

Už neplatí, máme brigádního generála (jedna *) vyšší je generálmajor (**) potom generálporučík (***) a armádní generál (****). Já jsem býval podporučík v záloze a tu hodnost zrušili takže nevím co vlastně jsem dnes…

Mapel

pro led: nikde jsem se nedočetl, že by se hodnosti dělily na velitelské a funkční. Vždy se jedná o vojenskou hodnost, kde pro danou fukci je předepsaná maximálně dosažitelná hodnost. Na dané funkci nemůže dosáhnout větší hodnost. Tak se tabulkově zařadí na jnou funkci a může získat větší hodnost.

led

Mapel, velitelské hodnosti, ano máte pravdu, v armáde sú všetko veliteľské hodnosti… ale nepočuli ste ste ešte o funkčných hodnostiach, tj prepožičana hodnosť k danej funkcii, platí len počas výkonu danej funkcie /napríklad minister obrany má prepožičanú generálsku hodnosť/
podobne to bolo aj u pôvodných intendantov – generálmajorov, predsa v armáde musí byť každý nejako zaradený aj hodnosťou.

klumprt

Pozor milý geccone. Genmjr. má dvě a genpor. tři. Tak je to dnes v AČR i v US Army. V ČSLA to bylo od r. 1953 jak říkáš, ale američané se tím asi neinspirovali. Američani ani neoznačují poručíka hvězdami, ale přinejmenším od druhé světové jedním proužkem.

gecco

Pravdu díš – omlouvám se za ´dezinformaci´ – já psal to, co si ještě pamatuju ze ZVS…
😉

klumprt

jak je kdesi zmíněno v diskuzi na tom odkazu od annas, tak tam to, co říkáš, používal na vojně někdo jako mnemotechnickou pomůcku. To mohlo fungovat. 🙂