Avatar uživatele
klumprt

Jak to přišlo, že hodnost generálporučík je vyšší generálmajora, když poručík je nižší majora?

Doplňuji:
Takže dejme tomu, že generálmajor je vylepšený brigádní generál a generálporučík je poskok armádního generála.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, flodur, johana 56, gagaga, gecco, zzzlatokopka před 3291 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Podobná otázka: „Proč jdou gen. hodnosti v pořadí generálmajor, generálporučík a generálplukovník? Přijde mi to takové nelogické, kdy vlastně poručík přeskočí majora. :?“
http://www.pan­zernet.net/php/in­dex.php?topic=4­.30

3. odpověď v pořadí – jinak č. odpovědi 32.

Generálské hodnosti se profilovaly v 16. a 17. století, a to dvěma základními způsoby:

  • francouzským (brigádní generál, divisní generál, sborový generál, armádní generál), ke slovu generál se přidávalo případvné jméno podle vyšších velitelství, a to vzestupně, systém byl dokončen v období první světové války;
  • pruským, který byl trochu komplikovanější a vycházel z původních označení a smyslu hodností.

Základem byly tři hodnosti:

generál (General) jako vyšší velitel,

plukovník (Oberst) jako velitel pluku,

kapitán (Hauptmann) jako velitel setniny.

Následně byly zavedeny hodnosti poručík (Leutnant, ve smyslu zástupce) pod kapitánem a major (Major, vy smyslu vyšší) mezi kapitánem a plukovníkem. Zároveň vznikla hodnost General-Leutnant ve smyslu zástupce generála, vyššího velitele.

Po zvýšení počtu vyšších velitelství se objevila nutnost hodnosti mezi plukovníkem a „zástupcem generála“, fakticky hodnost pro velitele brigády. V anglosaských zemí byla nazvána brigádník (Brigadier), v německých zemích se využilo slova Major (vyšší) jako vyjádření skutečnosti, že General-Major je něco více, než plukovník.

Základem byly tři hodnosti:
generál (General) jako vyšší velitel,
plukovník (Oberst) jako velitel pluku,
kapitán (Hauptmann) jako velitel setniny.

další pokračování v odkazu

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Jde o počet ´hvězd´…
Major má jednu – generálmajor má jednu…
Poručík má dvě – generálporučík má dvě…
😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Pôvodne general major nebola veliteľská hodnosť, ale funkčná, bol to akýsi hlavný hospodársky správca armády – dnes by sme to asi nazvali náčelník tylu, ktorý sa staral o chod armády, právomocou bol na úrovni plukovníkov a pod sebou mal podobných správcov – intendantov
mojordomus – správca domu
generalporučík bola prvá veliteľská generálska hodnosť, označenie hviezdičkami prišlo až neskôr, v pohľade dejín vlastne každé knieža, ktoré si viedlo svoju armádu bolo generálom a každý monarcha bol prinajmenšom maršálom, ale schopným generálmajorom nemohol byť každý, veď na ňom záležalo, či bude mať armáda v čom a s čím bojovať, či bude mať čo jesť a hlavne, kde na to zoberie

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lexx

Už neplatí, máme brigádního generála (jedna *) vyšší je generálmajor (**) potom generálporučík (***) a armádní generál (****). Já jsem býval podporučík v záloze a tu hodnost zrušili takže nevím co vlastně jsem dnes…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mapel

pro led: nikde jsem se nedočetl, že by se hodnosti dělily na velitelské a funkční. Vždy se jedná o vojenskou hodnost, kde pro danou fukci je předepsaná maximálně dosažitelná hodnost. Na dané funkci nemůže dosáhnout větší hodnost. Tak se tabulkově zařadí na jnou funkci a může získat větší hodnost.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

Mapel, velitelské hodnosti, ano máte pravdu, v armáde sú všetko veliteľské hodnosti… ale nepočuli ste ste ešte o funkčných hodnostiach, tj prepožičana hodnosť k danej funkcii, platí len počas výkonu danej funkcie /napríklad minister obrany má prepožičanú generálsku hodnosť/
podobne to bolo aj u pôvodných intendantov – generálmajorov, predsa v armáde musí byť každý nejako zaradený aj hodnosťou.

před 3292 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
klumprt

Pozor milý geccone. Genmjr. má dvě a genpor. tři. Tak je to dnes v AČR i v US Army. V ČSLA to bylo od r. 1953 jak říkáš, ale američané se tím asi neinspirovali. Američani ani neoznačují poručíka hvězdami, ale přinejmenším od druhé světové jedním proužkem.

před 3292 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Pravdu díš – omlouvám se za ´dezinformaci´ – já psal to, co si ještě pamatuju ze ZVS…
😉

před 3291 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
klumprt

jak je kdesi zmíněno v diskuzi na tom odkazu od annas, tak tam to, co říkáš, používal na vojně někdo jako mnemotechnickou pomůcku. To mohlo fungovat. 🙂

před 3291 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek