Kelt

Jak to bylo s měřením radonu v některých bytech?

Pamatujete si na to, pokud jste tu déle než 20 let. Občas chodili lidé a proměřovali byty, že je v nich radon a tedy radioaktivita a snad za to dokonce brali peníze. A najednou je klid. To už je vše v pořádku? Nebo jsou lepší materiály na byty? Nebo dotyční našli jiný zdroj příjmů? Nebo to byla jen časová záležitost patřící do určité doby? Taky vám to něco říká?

Nejlepší odpověď
Drap

Měří se u nových staveb. Zřejmě asi ne ve všech lokalitách.

Další odpovědi
Kepler

Dělalo se to v dobách, kdy to byl nový strašák a některé firmy na tom vydělávaly.

da ny

U nás probíhalo hromadné měření v letech 1993 – 1995. Měli jsme to
několik měsíců nebo rok na skříních. Výsledky byly katastrofální ,
Od té doby je ticho po pěšině (KV kraj). Odstěhovali jsme se v r. 1996 a pak ještě 2×.
Jestli jsme si v rámci města polepšili, vůbec netuším :)
Mapa: https://www.ces­kestavby.cz/clan­ky/radon-a-ochrana-pred-nim-27034.html
Firem jsou spousty. Měří se hlavně pozemky u novostaveb.
Internet je plný firem, které se měřením zabývají.

Emefej

Radonový index pozemnku se měří povinně před stavbou nového objektu, měření v postavených objektech je pouze doporučené.

To hromadné měření bylo součástí radonového vyhledávacího programu a probíhalo plošně ve vytipovaných lokalitách po celé ČR, bylo to v letech 2005–2007.

Pepa25

Situace se zmapovala, kde byl radon vysoký, byla přijata opatření, nové stavby se musí zabezpečit podle stupně rizika na daném místě.

Zdroj: https://www.su­ro.cz/cz/prirod­nioz/obecne-informace/vyskyt-radonu-v-ceske-republice/jak-jsme-na-tom-s-radonem

EKSOT123

Určitě to není záležitost jen určité doby. ČR patří k zemím s nejvyšším rizikem rakoviny z radonu. V domácnostech prý je někdy radonu mnohonásobně vyšší koncentrace než v uranových dolech. Radon totiž prostupuje puklinami z podloží a pokud je dům zrovna nad takovou radonovou puklinou, může se ho tam nashromáždit neúrekom. U starých domů se to neměřilo a pokud si tam nechají dát těsnější okna a zateplení…
https://www.no­vinky.cz/ekono­mika/clanek/s-domem-muzete-koupit-i-nebezpecny-radon-40064354

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.