Avatar uživatele
Registrovaný

Jak to bylo s klaněním ve středověku? Například,když rytíř potkal vévodu, jak etiketa určiovala, jak se kdo musí klanět?

Jak to bylo s klaněním v ranném středověku? Například, když rytíř potkal vévodu, jak etiketa určiovala, jak se kdo musí klanět?
Popřípadě další vrtstvy - panoš, král, kníže, atd...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Jaká byla hierarchie šlechty od nejnižších až po krále? Kdo se komu musel klanět?
http://www.odpovedi.cz/…

http://www.historickaslechta.c z/…
--

Středověk (a odtud plyne i celé středověké myšlení, názory a chování) lpěl přísně na dodržování rituálu, ať už společenského, náboženského, cechovního, rodinného atd. Dodržování rituálu -to se dle tehdejšího názoru rovnalo udržování řádu světa tak, jak byl Bohem stvořen -čili k obrazu božímu. Dodržování rituálu -to byla základní povinnost každého člověka. Kdo jej nedodržoval a porušoval zvyklosti, narušoval stabilitu božského řádu a potenciálně tak ohrožoval celý svět. A takovýto nebezpečný jedinec musel být buď napraven nebo zlikvidován.

V sociálně přísně rozvrstvené středověké společnosti hrál velkou úlohu pozdrav. Jeho základní formou byla úklona. Existovala jich celá škála podle příležitosti a důležitosti zdraveného. Lehkou úklonou s pohybem dlaně k srdci se zdravili sobě rovni urození. Hlubší úklona platila za uctivější pozdrav (host, žadatel, úcta výše postavenému). Dalším stupněm bylo pokleknutí na levé koleno a sklopení hlavy. Tento pozdrav se používal vůči vládcům, baronům nebo vysoce postaveným velitelům a vyjadřoval poddané postavení. Vstát bylo možno až na výzvu zdraveného. Posledním stupněm bylo klanění se na kolenou -výraz naprostého poddanství, často spjaté s prosbou (zejména o milost).
Smekání se jako pozdrav začalo praktikovat až pod vlivem "burgundské módy" v 15.století. Zato bylo hojné vyjadřování loajality líbáním prstenu velmožům a prelátům. Ženám se ruce nelíbaly, ale vyjadřovala se jim úcta větší úklonou než příslušelo jejich stavu.
I při oslovování nebo zmiňování určité osoby (např.v textu) platily přesné konvence: tak například měšťan měl být označován přízviskem "poctivý", vladyka "slovutný", korouhevní pán "urozený". Žadateli příslušelo oslovovat žádaného "láska vašě" neboli "vaše laskavosti".
Sociální diferenciace se přirozeně promítala do vztahů vyšších a nižších tříd. Platilo, že chování vůči antagonické (níže postavené) třídě v podstatě nemůže být nemravné. Naopak chování plebejce vůči šlechtici bylo posuzováno přísně. Ctností však byla šlechetnost.

http://www.genebaze.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

V hierarchii stredoveku Najvyšší bol Boh - pred ním kľakali všetci, kto nechcel, toho donútili.
Hneď po ňom nasledoval Pápež
ďalej je to už rozporné- nepoviem Cisár, Kráľ, Vojvoda... skôr to definujem Pán vlastného samostatného územia, nepodliehajúci inému Pánovi, Kráľovi,...., s vlastným právom.
Spôsob klaňania, vzdávania povinnej úcty záležal na hodnostnostnom, vojenskom, spoločenskom postavení v hierarchii i vo vzájomnom vzťahu medzi sebou. Líšil sa aj od zemepisnopolitickej oblasti, od vierovyznania, od filozofie vnímania života, od potreby rozvíjania/rozbíjania vzťahov medzi sebou...

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3764
Zlatý Drap 2222
Zlatý led 1625
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1252
Zlatý quentos 1177
Zlatý mosoj 840
Zlatý gecco 818
Zlatý Kepler 799
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.