Kryšpín

Jak to bylo s dluhy a jejich dlužníky v době socialismu a jeho upevňování?

Na př. nemohl, byl lajdák, ztratil zaměstnání, pujčoval si opakovaně na zaplacení předchozího dluhu a.p.

Spíš než budování komunismu – socialismus byl u nás od r. 1960 a pak se „upevňoval“. Budoval se vyspělý socialismus.

Nejlepší odpověď
Drap

Stejně jako dnes. Dluhy se platily. Pokud někdo neplatil nastaly srážky ze mzdy a nikdo už mu nepůjčil. Až měl zaplaceno, mohl si půjčit znovu nebylo třeba exekutorů , Myslím že tak by to mělo být v každé době., bez ohledu na to, co se právě buduje nebo upevňuje. Pokud si půjčím, musím splácet.

Další odpovědi
hapiky

Jestli někdo říká, že exekuce nebyly, tak kecá. Jen to nebyl žádný výnosný a bezohledný byznys jako dnes. Exekuce za komančů byly na plat, případně na výplaty peněz za nějaké služby apod. a to jen do výše dluhu, někdy i malé penále. nepamatuji, že by exekutor zabavil zařízení domácnosti a to už vůbec ne pro pár korun.

paul1

Jeden čas zveřejňovali seznam dlužníků za nájemné na poštách

led

Vo väčšine prípadoch sa zrážky na splácanie nastavili tak, aby dlžnik neklesol pod životné minimum. Keď výška dlhu bola väčšia, aby to mohol splatiť, a nebol to „nomenklatúrny káder“ išiel sa „prevychovať do basy“.

elkon

Dluhy se musí platit a je jedno, kdo komu půjčí. To nemá se státním zřízením nic společného. Jestli si někdo myslí něco jiného, tak toho v hlavě moc nemá.

ivzez

Tehdy musel (oéměř) každý pracovat, ztráta zaměstnání byla výjimka.
Navíc bylo možné téměř hned nastoupit jinam.

Opakované půjčování na splacení předchozího dluhu neexistovalo.
Peníze se daly půjčit jenom ve spořitelně, která samozřejmě o předchozích půjčkách věděla, takže problematickému žadateli další půjčku neposkytla.

Poznámka: Hapiky nemá pravdu, za minulého režimu exekuce nebyly.
Nebyli ani exekutoři. (Srážky z platu nejsou totéž co exekuce. )

Dochy

Ivzez: Ta historie bude zajímavější. Určitě neexistovali exekutoři v současné podobě. Ale „exekuce“ má víc významů a termín „exekuce“ se zřejmě používal i v historii – viz wiki

„…Samotný pojem výkon rozhodnutí je však relativně novým, který zvolil zákonodárce v roce 1963 při přijímání občanského soudního řádu, neboť podle tehdejších představ šlo o vhodnější český název, než dřívější obecný termín exekuce. Ten však v lidovém povědomí přežil a od 90. let 20. století se k němu česká legislativa opět vrací (daňová exekuce, správní exekuce, exekuce prováděná soudními exekutory). …“

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­xekuce

annas

Komunismus se u nás nebudoval. Ale v roce 1960 socialismus zvítězil a upevňvoal se. Budovala se vyspělá socialiská společnost pod komkunistickým režimem.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-dlouho-trvala-autoskola-na-osobni-pr-nakladni-automobil-v-dobe-budovani-komunismu#dis­cussion
Viz vaše otázka o

Kryšpín

Annas, 11 sjezd KSČ 1958 v Českos­lovensku byla dovršena socialistická výstavba byly odstraněny vykořisťovatelské zbytky tříd, Československo je druhým socialistickým státem po SSSR, kde se podařilo plně socialismu dosáhnout. Z toho usuzuji, že začal přechod k dalšímu ismu.

annas

Rozhodující je Ústava z roku 1960

"Socialismus v naší vlasti zvítězil!

Dovršujíce socialistickou výstavbu, přecházíme k budování vyspělé socialistické společnosti a shromažďujeme síly pro přechod ke komunismu.."

http://www.beck-online.cz/bo/chap­terview-document.seam?do­cumentId=onrf6mjzgy­yf6mjqgawtg

Nebudovali jsem komunismus, ale upevňovali socialismus, později myšlenka tzv. socialismu s lidskou tváří.

Příprava je něco jiného než budování.

autacek

Logika a rozdíl je v tom asi takový, jako rozdíl mezi požárníkem a hasičem.

Jestli jsem to správně pochopil, tak dostečně dlouhým budováním socialismu dojde k vybudování komunismu, jako konečného stádia, na kterém již není co budovat, protože je to finální stav.

Dochy

Nikoli, komunismus se u nás nikdy nebudoval. Je to naprosto jiné státní zřízení, ke kterému se mělo nějak směřovat až se lidé zabydlí v tom socialistickém…

led

Hovorilo sa: „Požiarnik lokalizoval požiar a hasič ho hasil.“ Preto sa nakoniec vrátili k pôvodnému „hasič“.