Jnovt

Jak spravit omítku v bytě, jedná se o oloupanou omítku, trhliny. Největší rozměr je přibližně 50×15cm.

Zkoušel jsem tmely, ale nedaří se mi povrch vyhladit do rovna. A také je pod barvou trochu vidět.

Odpovědi
elkon

Trhliny se běžně dají opravit přeštukováním, nebo sádrou, do které přidáme trochu štukového písku. Trhlinu proškrábneme, navlhčíme, špachtlí naneseme materiál a pak upravíme (zatočíme) filcovým hladítkem, případně ještě molitanem. Nikdy jsem nepoužíval žádnou penetraci, v minulosti ani žádná neexistovala. Vždy stačilo trochu navlhčit.

Drap

lze i opravit finální stěrkou na sádrokartony. Nejlepší je opravit tak, že natřeš penetrací a znovu naštukuješ.

Dochy

Před pár lety jsem se ptal na něco podobného.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-opravit-vnitrni-omitku-stuk-chyti-se-na-starou-omitku-kerastuk
Takže po zkušenostech má rada:
Očistit a strhnout vše co vypadá, že by chtělo spadnout, zeď navlhčit (klidně nastříkat štětkou nebo pokud máš doma nějaký rozprašovač – možná by šlo i štětcem – bacha na malbu v místech, která jsou OK) a pak vyspravit namíchanou štukovou maltou (co jsem viděl nejmenší jsou asi 10 nebo 15 kg pytle). Necháš chvíli zavadnout a zahladíš mokrým filcovým hladítkem (s tím „molitanovým“ mi to nejde, ale třeba jsme levej jen já).
Pro hodně malé opravy jsem do štuku přimíchával trochu sádry, je to pak rychlejší. Ale nevím odkud tohle mám, teď když koukám tak od sádry spíš odrazují. Zas pro větší opravy je snad možné přimíchat trochu stavebního lepidla (víceméně jemnej beton)
Žádnou penetraci jsem nepoužíval (odradil mně doporučený jednodenní prostoj na zaschnutí penetrace) a drželo to.