mzm

Jak silný signál vysílá Voyager I, Voyager II?

..už je od nás přes 20 světelných hodin, stále vysílá a nedávno byla provedena korekce natočení antény…

Nejlepší odpověď
dubraro

Výkon vysílače je podle provozního režimu od 6 do 19W. Anténa má zisk 36dBi v pásmu S (2,3GHz) a 48dBi v pásmu X (8,5GHz). Detaily v odkazu.

Zdroj: https://descan­so.jpl.nasa.gov/DPSum­mary/Descanso4--Voyager_ed.pdf

Další odpovědi
Kepler

To asi bude možné dohledat jen v materiálech NASA, ale nebude to nic moc. Radioizotopový zdroj sondy má teď výkon jen něco do 300 W (wiki).

Edison

„Data se vysílají – tehdy to bylo poprvé – zejména v pásmu X (8,4 GHz, rychlost přenosu minimálně 8 bit/s, při průletu kolem cílových planet až 115,2 kbit/s, výkon 23 W).“

Zdroj: https://techn­et.idnes.cz/co-prave-delaji-nejvzdalenejsi-kosmicke-sondy-f43-/tec_vesmir.as­px?c=A081010_152613_tec_­vesmir_mbo

mzm

.. Korekční data byla vysílána ze země výkonem přibližně 20 kW..

Edison

Pro představu: „přesto se na naše antény dostane signál tak slabý, že je 20 miliardkrát menší než napájení náramkových digitálních hodinek.“

(Údaj z r. 1998 dle NASA)

http://astro.sci­.muni.cz/pub/na­sa1998/98-30.html

mzm

Úžasné mi příjde, že tak slabý signál vůbec dokáží z toho šumu kolem přečíst.

Edison

Mno.. chtělo by to znát úrovně… Jsem línej to hledat… sri… Ale vzhledem k tomu, že už dávno byli ti dva schopni zmapovat mikrovlnné pozadí… což je ještě lepší počin… co by nešlo tohle… Oproti mikrovlnému pozadí to vidím pořád jako obrovský výkon… 😁

mzm

Mě šlo spíš o silnější rušení jako slunce a veškeré možné lidské činnosti na zemi…

Edison

To se dá celekm eliminovat vhodným sfázováním a nastavením úrovní… Tato metoda se dá použít celkem dobře i a zemi pro odstranění jiných rušení…