AK

Jak si poradit se špatnou kvalitou nahrávaného zvuku?

Ahoj.
Nahrávám videa fyzikálních experimentů. Bohužel jsem neměla ponětí, jak moc velký problém bude se zvukem. V místnosti je příšerná akustika, hlas se rozléhá. Současný záznam obrazu i zvuku videokamerou je hrozný.
Potřebuji nějak vyřešit ten zvuk. Místnost bohužel nezměním. Dabovat to je ta nejhorší varianta a opravdu velká dřina. Jak to vyřešit? Musím být na scéně, držet v ruce mikrofon se mi moc nehodí. Neexistuje nějaké zařízení za ucho, které by snímalo kvalitně zvuk? Nebo nějaký mikrofon na kameru, který by rušil ten hrozný šum? Jak si poradit?

Můžete mi prosím poradit ještě nějaký dobrý pokud možno freeware program na střih videí? Jasně, něco jsem už zkoušela, ale uvítám Vaše rady.

Děkuji.

Odpovědi
aliendrone

Šum způsobuje šitózní mikrák v kameře.
Základní možnosti:

  1. pořídit kvalitní externí mikrofon a připojit ho (pokud to zařízení umožňuje) V případě opravdu hrozné akustiky to nemusí stačit.
  2. Vyextrahovat zvukovou stopu a v Audacity či podobném programu vyčistit. (Je to výborný program, i s nejtrapnější uchrchlanou šumivou nahrávkou z mikráku od Vietnamců z tržnice dokáže zázraky, je freeware, snadno se s tím naučíte – pokud nejste úplné trdlo.) Poté vyčištenou zvukovou stopu nazpět implementujte do videa. (třeba v MS Movie Makeru či jiném editoru videí)
  3. Kombinace obojího – ušetří dost práce, protože není třeba tolik laborovat v úpravě zvuku.

anonym

Existují směrové mikrofony které především nahrávají zvuk který přichází z místa na které mikrofonem mířite zatímco okolní zvuk ze stran odstíní.

Pokud je šum na pozadí slabý a konzistentní (příliš se jeho charakter nemění) pak je možné jej velmi účinně odstranit softwarem Audacity. Nepočítejte ale s tím že touto metodou úspěšně odstraníte šum proměnlivý a výrazný, zůstal by vám ve výsledku velmi nekvalitní a nepříjemně zkreslený záznam, sice bez šumu ale i tak neposlouchatelný.

Nejdříve ale zvuk z video záznamu musíte extrahovat a pak jej do něj zase vrátit. K tomu doporučuji použít software MKV Tool Nix který existuje pro různé OS včetně windows ke stažení zde https://mkvto­olnix.download/dow­nloads.html umí do MKV souboru umístit video stopy, různé pojmenované audio stopy, titulky, kapitoly, atd atd .. Rozhodně varuji před použitím Movie Makeru, je to velmi neschopný software, který málo kdy udělá víc užitku než škod. Místo něj raději použijte OPENSHOT na adrese http://openshot­.org/ ke střihu a skládání různých video a audio stop.

xxx3

Nahrát zvuk zvlášť. Ve filmech se to běžně dělá.

Benji 1985

Ls 12 recorder to je to spravni pro vas

Emefej

Kvalitní externí mikrofon.

Michálek1245

Hodně záleží, co bylo špatně na vstupu. Většinou to bývá akustika místnosti. My jsme měli ve studiu firmu https://avtg.cz/a­kustika-prostoru/ kteří nám s tím fakt dost dobře poradili. Ale někdy je to způsobené i nekvalitním nástrojem, špatným vstupem anebo prostě jen tím, že dotyčný neumí hrát. Pokud máte špatnou nahrávku na výstupu, tak bych ťafnul za ucho studio, které by si s tím mělo umět poradit. 😉