Kryšpín

Jak si národ představoval komunismus s lidskou tváří?

K výročí změny komunismu v roce 1968 nemohu dohledat jaký to měl být ismus, kapitalismus je úplně někde jinde, proto čím byl národ nadšen, jistě je tady pamětník, který si může pamatovat o jaký komunismus se mělo jednat. Pouze jsem dohledal hesla, ať žije Dubček, ať žije soudruh Dubček, ať žije KSČ, ale také ať žije ÚV KSČ.

Dle mého co jsem dohledal buď byl soudruh Dubček slibotechna a sliboval národu co nešlo splnit, nebo měl v úmyslu provést na Varšavské smlouvě podvrh, pokud někdo má blákolky, že byl donucen v Moskvě k podpisu, přesto to byl zbabělec, jako šéf UV KSČ se soudruhy Černíkem, Smrkovským okupaci podepsali, ale soudruh Kriegel se zachoval statečně a nepodepsal. Ale z důvodů 3 ku jedná byla okupace potvrzena.

Nejsem příznivec rudochů, ani západních huma-demokratů, ale pár šílenců v roce 1968, přivedlo republiku do většího bahna. Možná obyčejný prostý člověk nevěděl o milionů ozbrojených vojsk útočného paktu Varšavské smlouvy okolo republiky, ale papaláši a vrchní zelené mozky věděli, přesto byl národ krmen blábolky.

Nebo byl národ připraven na vystoupení z RVHP a Varšavské smlouvy?

Nejlepší odpověď
orwell

Už něco pamatuji, ale termín „komunismus s lidskou tváří“ slyším poprvé v životě od tebe. Jo kdybys napsal socialismus s lidskou tváří, tak to by byla jiná. O tom se tehdy skutečně mluvilo. Žádná definice ale neexistovala a každý si ho patrně představoval po svém. Asi tak, jako dneska demokracii. Koukám, že je to pořád dokola. Komunismus tohle, komunismus tamto,… a nějak se stále zapomíná, že tehdy žádný komunismus jako společenskoeko­nomická formace nikde neexistoval! Dokonce ani v tehdejším SSSR ho neměli a to už je co říct. Byla to myšlenka, kterou se zatím nepodařilo „zhmotnit“ a jak se zdá, ani v budoucnosti to nebude v plném rozsahu možné. Brání tomu hlavně naše morálně volní vlastnosti, stačí se rozhlédnout kolem… Neškodilo by, kdybys sem tam kouknul do historie a zjistil si, odkud vlastně ta myšlenka komunismu přišla, co byla komuna, kdo byli komunardi atp. Ne všechno „zlo“ pochází z východu, jak se nám dnes snaží vtlouci do hlav. Dál si něco nastuduj o tom „útočném paktu“ Varšavské smlouvě, alespoň kdy a kde byla založena a kdy a kde byl založen spolek NATO. Taky je zajímavé, že po rozpuštění Varš. sml. NATO expandoval na východ a nijak se nehodlá uskrovňovat. Pokud si snad někdo myslí, že o nás Západ neměl zájem, tak jenom naše zeměpisná poloha je dost dobrý důvod. Nakonec, kdo se nám tu prohání po silnicích dnes? Jsou to vojska RF, nebo NATO? Proč jsme nedostali vůbec šanci vyjádřit se ke vstupu do NATO jako občané v referendu? A že by těch otázek bylo…

Další odpovědi
dudu

V roce 1968 jsem maturoval. Atmosféru z této doby a iluze mojí generace docela věrně popisuje film Rebelové. Jeho příběh ti snad něco napoví. Popravdě, tehdy jsme si to představovali jak „Hurvínek válku“.

Kepler

Zřejmě tehdy konkrétní představu o „komunismu s lidskou tváří“ nikdo neměl. Asi šlo o zrušení cenzury, svobodu projevu, svobodu cestování apod. Mně tehdy bylo za pražského jara 13 – 14 let, tak bližší výklady neznám. Prostě tehdy šlo o komunismus, kdy nikdo nebude za své názory vězněn, nedejbože popravován, vystudovat by mohli všichni, nejen studenti „dělnického původu“ a být živnostníkem či rolníkem na svém pozemku by nebylo stigma jako vykořisťovatel. Někde to komunistům jako v Číně a Vietnamu už před časem došlo.

autacek

Já myslím, že to bude něco ve smyslu, socialisticky pracovat, mít zabezpečení a jistoty a kapitalisticky žít.

da ny

hapiky
„Národ“ asi neměl konkrétné představu.
Vystihl výstižně ve své odpovědi autáček.
Z Vaší odpovědi čiší jistá naiivita, neznalost, nedostatek informací.
Ono to bylo jiné v 50. letech, v 60., 70., 80...... Někdy byly vztahy uvolněnější.
Např. v r. 1969 nakoupila přes Tuzex sokolovská šachta desítky aut zn. Fiat pro své zaměstnance (500, 600, 600 D, 850, a 127). Zaměstnanci měli vozy objednané. ..Byla jsem tam na návštěvě. Pamatuji si ten štrůdl asi 40 aut (ještě nakorzervovaných), které si zaměstnanci pživezli z Prahy.
„Zeď, blokáda“ (studená válka) byla oboustranná). Pro nákup zboží za valuty ze západu nebyla vždy ochota k prodeji z druhé strany.
„Oni“ měli hrúzu z komunistů a zavlečení socialismu.
K odpovědi:
Mám pocit, že šlo hlavně o rozkol a odlišné představy uvnitř strany.
Lidé by uvítali ono již zde popsané „uvolnění“. Vzorem jim byla Jugoslávie.
Tam si Titi nenechal diktovat, dalo by se to připodobnit/nazvat něco jako „polokapitalisus“.
Že by tehdy národ toužil po návratu ke kapitalismu je představa lichá..Šlo spíše o více svobody slova a cestování. Nědělat vše slepě po vzoru SSSR, za každou cenu.
V NDR bylo živnostníků mnohem více než u nás. Jezdili jsme tam léta nakupovat (jako dítě s rodiči, později v dospělosti).
Ono to totiž v každé, ze socialistických zemí „fungovalo“ trošku jinak.
Souhlasím s dudu. Mnoho lidí to okomentovalo s odstupem času takto: „Popravdě, tehdy jsme si to představovali jak "Hurvínek válku“."

Bylo jasné, že SSSR nás nepustí. Bude trvat na poválečném rozdělení (dohodě mocností) v Evropě. Hlavou, proti zdi… Naivita.
Na dolech skončila spousta „vyhozených“ učitelů, i jiné VŠ inteligence. Vím, z jejich vyprávění, jak s odstupem času situaci mnozí z nich hodnotili.....

annas

Socialismus s lidskou tváří, nikoliv komunismus. Jak si to představoval národ? Těžko říct. Tato myšlenka vyšla shora, od reformích členů strany.

Přečtěte si, jak se tato hisstorie vysvětluje školákům.

"V průběhu šedesátých let přicházela část komunistů s návrhy na dílčí změny v hospodářství a na uvolnění cenzury. S politickým uvolňováním vznikaly nové literární časopisy s cílem rozšířit kulturní a společenský prostor a přinášet informace ze světa. Začalo se hovořit o rozvíjení socialistické demokracie a socialismu s lidskou tváří. Značný rozvoj zaznamenala kultura, zlepšoval se život lidí.

V polovině roku 1967 vystoupili proti politikům spisovatelé, kteří otevřeně kritizovali komunistickou stranu. Lidé se postupně zbavovali strachu a začali svobodně vyjadřovat své názory.

K výrazným změnám začalo docházet na jaře 1968. Cenzura byla zrušena úplně, obnovila se činnost dříve zakázaných spolků Sokola a Junáka, lidé mohli volně cestovat do zahraničí. Tato doba bývá označována jako Pražské jaro.

V čele demokratických změn stál Alexander Dubček. Lidem sliboval, že bude vládnout bez teroru, hlásal budování „socialismu s lidskou tváří“.

Koncem března byl zvolen prezidentem Československé socialistické republiky Ludvík Svoboda. Všechny reformy většina národa vítala, lidé chtěli získat plnou svobodu a zbavit se závislosti na Sovětském svazu. Ze Sovětského svazu a dalších socialistických zemí však zaznívala kritika vývoje v naší zemi."

Prtoto cnás chtěla spojenecká vosjka „zachráni“ 21. 8 1968 k nám vstoupila.

http://histori­e.lusa.cz/obno­vene-ceskoslovensko/so­cialismus-s-lidskou-tvari/

Tak nějak podobně si to pamatuji i já. I kdyxž to bylo složitější.

hapiky

Myslím, že kromě mnoha dalších změn měla být ta, že by si komunisté přestali „vyrábět nepřátele“. Pořád se mlelo dokolečka, že nám chtějí západní imperialisté ukrást socialistické vymoženosti a celkově se nás vojensky zmocnit. Proto také komunisté tak horečně zbrojili. Byla to největší hloupost od komunistů, protože o naši zaostalou společnost nikdo nestál. Hloupost ale musela být hodně silná, aby se udržela u moci.

agentpv

Protože komunisti, estébáci… byli zrůdy, tak vymysleli tento pojem – něco jako „světlé zítřky“

hapiky

da ny: Řeknu to naplno! Kde berete tu drzost někoho škatulkovat, když má jiný názor než vy. Kolik je vám vůbec let? Já jsem okupaci zažil, sice jako junák, ale vím moc dobře o co šlo. Také jsem poslouchal všechna dostupná média, noviny protože mě to hodně zajímalo.
Vsadím boty, že vám ta okupace přinesla nějaké „koryto“ protože tak, jak mluvíte vy, mluví a mluvili všichni normalizátoři a prospěcháři. Proč sakra všichni příznivci socialismu mluví, že ti co mají jiný názor to nechápou, skrátka jsou hloupí. Nehodnoťte mě, (nestojím o to)řeč je o invazi v roce 1968.

Kryšpín

Orwell, komunismus nebyl, ale budoval se, opět se vyrojí blábolení, že soudruh Slovák Dubček musel podepsat, jinak prý by byla dosazena vláda Sovětů.

Vážení osmamašedesátnící a jejich blábolečníci, soudruh Slovák Husák byl dosazen Sovětským svazem, a tento soudruh plnil pokyny normalizace Sovětů, na 100% choval se jak vášnivej cyklista, nahoře zhrben a dole šlapal. V případě, že by byl dosazen Vladimír Vladímírovič Sovět Sergej union, tak měl sovětské stejné pokyny / možná by nebyl, tak žhavý /. Pokud by velká část národa nehltala, která dáma má PVC jedničky, nebo orgi osmičky, kde je levnější bordel dáma a podobné demo – možnosti, nakoukla do tisku, Ruska, Polska Rakouska a.p., tak by na Ikonu soudruha Dubčeka měla malinko jiný náhled.

aliendrone

hapiky>>> :D :D :D
Pochopitelně o nás zaostalce nestáli, proč také? To taková (v porovnání s námi) průmyslová a technologická velmoc jakou byl Vietnam – to byla jiná! Za tu jim stálo jít i do války!! ;) :D :D

Chjo… Chlape, méně věřit propagandě, více se vzdělávat a především PŘEMÝŠLET!!! ;) :D :D

hapiky

aliendrone: Jsi docela sebekritický,(už jsi se začal vzdělávat?) tak možná strávíš i výstižný vtip: Jak je možné vysvětlit, že jsme se po válce vys.ali na západ a hov.o přišlo z východu? Máš to za domácí úkol!

aliendrone

Bude to pro tebe ZCELA nepochopitelné, ale vzdělávám se už od dětství celý život. :)

BTW – Vysvětlit to jde SNADNO, ale jen NĚKOMU, chápeš? ;) :D :D Co takhle ještě nějaká další moudra [hlavně se NEPOKOUŠEJ vymyslet vlastní PLS!], směji se docela rád – prý je to dobré pro krásu i pro zdraví! ;) :D :D

hapiky

Proč VY všichni rádoby mudrcové pořád odsuzujete ty, co mají jiný názor? Proč se nemůžete držet tématu a neškatulkovat s ironickým výsměchem každémo, kdo nectí „tvoji“ pravdu. Propaganda(dokonce placená) přichází ponejvíce z Kremlu a jen hloupý neví proč.

aliendrone

Zameť si před vlastním prahem prosím, než si začneš stěžovat. Já to stručně zrekapituluji, možná ti to pak dojde. ;)

Na tvoji řekněme „prostoduchou“ odpověď („že o nás nikdo nestál“) jsem reagoval vyvracejícím komentářem v diskuzi s dodatkem, jak se propříště vyhnout podobným blundrům.

A tys mi hned začal dávat „domácí úkol“ – který btw s předchozí diskuzí neměl NIC společného. Na to už jsem reagoval „úsporněji“ (proč také jinak) – a ty se hned rozčiluješ, že tě někdo „odsuzuje za jiný názor“!!

Tak POZOR!! Jiný názor je jedna věc, plácání NESMYSLŮ je něco ÚPLNĚ JINÉHO!! Můžeš so klidně „mít názor“, že 1+1=3, ale pak se NEDIV, že ti bude někdo oponovat!

Zamysli se a zkus protentokrát argumentovat VĚCNE a OBJEKTIVNĚ > dokaž např. své TVRZENÍ, že cituji: „Propaganda(dokonce placená) přichází ponejvíce z Kremlu…“

Můj názor je, že papouškuješ, co sis kde přečetl etc., můžu se ale mýlit a ty teď máš jedinečnou možnost své TVRZENÍ DOKÁZAT. Pakliže to uděláš (znovu opakuji – věcnými argumenty a podloženými fakty, ne nějaké „v Blesku psali“), uznám, že tvé tvrzení je pravdivé a okamžitě ho uznám za platné!

Jinak je to prostě JEN DALŠÍ blábol plynoucí z vymydleného mozku propagandou, opakování dokolečka vnucovaných polopravd a pravd vytržených z kontextu, chápeš? ;) :D :D

hapiky

Připomínáš mě Václava Klause (staršího)!
Svět není černobílý a také určitě víš, že propaganda se dělá tajně tzn. je cítit (stejně jako vzduch)ale původ nedohledáš. Jsou desítky různých odkazů, ale ty psal také jenom člověk, který může být stejně silně a hloupě protidemokratický, ne-li skrytý diktátor.

aliendrone

Promiň, ale tahle diskuze mne už unavuje. Kdybychg chtěl číst Blesk nebo koukat na „Otázky Václava Hlodavce“, tak si ho koupím, popřípadě vytáhnu ze sklepa TV.

Píšeš jedno tvrzení za druhým ANIŽ bys jakékoliv z nich PODLOŽIL seriózními argumenty. Tomu se na kilometry vyhýbáš.

Jsi prostě OPAK pamětníků (sklerotických), kteří v hospodě u piva vzpomínají na „staré zlaté časy“ reálného socíku, kdy bylo „všechno fajn“ a už „si nevzpomínají“ na jeho negativa)

Takže toho nechme, věř si, že pravda a láska zvítězí, konej poutě k hrobu nadsvatého Vašíka pašíka spasitele, tleskej válce v Afghánistánu, legalizaci mučení v Guantanámu a vůbec dělej to, co lidé jako ty dělají. Však jednou poznáš zač je toho loket, tím jsem si jistý. ;) :D :D

hapiky

Už jsem nechtěl nijak reagovat, ale musím! Jsi zakomplexovaný! Klidně skálopevně věř, že jsi neomylný, ale i skály pukají…Jen tě prosím, neraď mě co mám dělat!

mosoj

Orwell: Vyčerpávající a objektivní. Nemám co dodat. Fanatiky typu Keplera nemusím. Takoví lidé nikdy nic dobrého nepřinesli.

orwell

No, vyčerpávající to rozhodně není, ale nechtěl jsem psát skripta, či knihu. Stálo by zmínit se i o osobní statečnosti tehdejších aktérů Pražského jara, Dubčekovi, kterému dnes nasazují psí hlavu, nedoceňovaném Ludvíku Svobodovi, který si osobně dojel pro naše deportované politiky… Nedělejme ze všech posery, ono se rozhoduje dost těžko, jsou-li ve hře tisíce lidských životů, nejen můj vlastní. Podle mého soudu byli největší borci tehdejší doby Kriegel a Svoboda. I Proklínaný Husák + někteří tehdejší politici z období normalizace dokázali uchránit naše vojáky před účastí na konfliktu mezi SSSR a Čínou poblíž jisté řeky, myslím Usuri(?), zatímco dnes přivážíme mrtvé z Afghánistánu,…
Podotýkám, že nejsem a nikdy jsem nebyl v KSČ, pokud si někdo myslí, že jsem bolševik.

mosoj

Ona to kontrarevoluce byla!!!!!! Dnes to vím s jistotou!