Gus_Fring

Jak si evropský člověk vymyslel, která zvířata se budou jíst a která ne?

Můj táta přestal chodit do asijské restaurace, protože maso bylo nekvalitní a tak se lekl, že je ze psa. Ale proč zrovna evropané (samozřejmě můžeme uvést na jakémkoliv příkladě) považují slepice, krávy, prasata a další hospodářská zvířata za zvířata, která „jsou k jídlu“, zatímco psa nebo kočku ne? To snad prasata, inteligentnější než psi, nejsou zvířata anebo jsou méněcenná a musejí prožívat náročné velkochovy?

Nejlepší odpověď
da ny

Odpověděl jste si sám. Protože jsou to léta obvyklá, dostupná „hospodářská“ zvířata, snadno se chovají. .)
Člověk/lidé, žijící v Evropě baštili to, na co přišli, co jim chutnalo a chutná.
Jedli se sluky, vrabci, veverky, koně i psi. Evropští Židé baštili/baští psi (nejen během války).
Někdo nepozře kůzle/jehně, pro jiného je to pochoutka. Stejně tak žáby, želvy, zvěřina všeho druhu, papká se tady pštros, klokan. Jinde baští kočky a cibetky. Oslí maso. hlavně Maďaři, uherák se bez něj neobejde. Francouz si pochutná na konině a žabích stehýnkách i Němci u francouzských hranic. Tatínek možná také běžně nebaští hlemýždě, jiný Evropan ano.

Pro jiné jsme barbaři, když baštíme posvátné krávy, nebo nečisté vepře.
Skromný a spořivý Švýcar bude dlabat levné kuře a drahé hovězí si koupí jen zřídka Tito lidé také žijí v EU, mezi námi.

Další odpovědi
Drap

Částečně to ovlivňují zvyklosti, kulturní a hospodářské tradice a v neposlední řadě víra.Jsou to víceméně morální pravidla

Kepler

Tam, kde masa byl nedostatek, jedli a často ještě jedí vše, co bylo poživatelné. Tam, kde si zavedli velkochovy, si mohli vybírat podle toho, jak snadné bylo je uživit. Kromě toho hrají svou roli i kulturní zvyklosti. V Indii je kráva posvátné zvíře, u muslimů nevezmou do huby nečisté prase a našinci zase nemohou konzumovat psa

Midas

Zvyky. Účel. Mazli a hospodářská zvířata chovaná na určitou věc (vlna, maso, vejce aj. živočišné produkty). Pes – společník, lovec, „přítel,“ hlídač. Kočka – lovec myší aj. škodné, společník, mazlík, okrasa, záliba.

Roli může hrát i chuť masa. Hlavně je to, ale o těch zvycích a účelu chovu. Na co jiného chovat prase – na aport, hlídání, lov. To asi ne ne. Krává má dvojí využítí – obojí však spotřební – mléko, maso. Důležité je, co od těch zvířat chceme, pro co je chováme a vydržujeme.
Psi a kočky jsou masožravá zvířata, ochočená pro jisté účely. Ostatní zvířata, která chováme jsou býložravci anebo všežravci. Jsou to hospodářská zvířata, většinou jsou z nich produkty, jídlo. Výjimečně na práci – tažní koni, býci.

Kelt

Podle mne si to nikdo nevymyslel. Zvířata se obětovávala, a někde jsou některá zvířata posvátná.