Miroslavst

Jak se změří u šroubu závit?

Možná to bude znít blbě, ale jak se změří u šroubu závit?
Je to ten rozměr závitu venkovní nebo ten vnitřní?
A jak změřit stoupání-měrky nemám.
Děkuji

Nejlepší odpověď
led

u šroubu sa meria vonkajší závit, u matky vnútorný(bližšie k vonkajšiemu okraju matky), prípadne u šesťhrannej hlavy si zmerajte použitý kľúč a pozrite do tabuliek (16–17mm kľuč je pre 10mm šroub, 13–14mm pre 8mm šroub)
Závity máte dva hlavné typy metrický s normálnym stúpaním a witworthov s vysokým (hrubším) stúpaním

Další odpovědi
Janeček

Nemáš-li měrky, nejlépe se změří posuvným měřítkem. Stoupání se dám změřit tak, že si odpočítáš deset závitů, a změřenou míru pak dělíš 10. Ale není to úplně přesné.

Zdroj: Vlastní zkušenost

fira

Vezmeš nit.Omotáš šroub v závitech a pak si změříš délku nitě.CHa cha.Metr snad máš.

ReHu

Určitě se měří vnější závit.

elektrikář

Na mněření šroubů stačí jen posuvné mněřítko. Všechny další náležitosti jsou v technických tabulkách. Šrouby jsou normalizované v mm v mertické soustavě a v palcích pokud je to šroub z Anglie nebo z USA. Tam používají palcovou soustavu Witword.