jak se zachovat v případě, že kamarádka má na stejné pracovní pozici vyšší plat

Prosím o radu – pomohla jsem kamarádce získat práci na stejné prac. pozici v naší firmě. Kamarádka si však řekla o podstatně vyšší plat, protože splácí hypotéku a je rozvedená. Jsem ráda, že jsem jí mohla pomoci,ale zdá se mi to nefér – rozvedená sice nejsem, ale hypotéku splácíme také. Jsem proto trochu zklamaná a nevím jak se zachovat. Poradíte mi? Děkuji A.

Nejlepší odpověď
kenyrts

mně by to taky mrzelo,ale tak už to chodí,jestli se jí vedoucí zeptal,kolik,že by si představovala mzdu,tak to zkusila a vyšlo jí to.Nikde jinde krom u nás si nikdo nedovolí zeptat se kolik bereš?Jelikož jste kamarádky,samoz­řejmně jste si to řekly.V dnešní době musíte být dost opatrná na chování vůčí nadřízeným,ale určitě bych na vašem místě čekal až se naskytne možnost,kdy to bude vhodné se připomenout,tak že,buďte trpělivá,určitě se vám to vyplatí.

Další odpovědi
panenka

měla by jste se taky ozvat promluvit si s vedoucím že jste v té práci už hodně dlouho a že si myslíte že by vám přidat mohl.pokud se vás zeptá proč si to myslíte řeknite šéfovi zkrátka že tady děláte díl jak vaše kamarádka a že je to nefér když tu děláte dýl jak ona aby jste měla plat menší.každopádně to ale neřešte s kamarádkou tenhle problém protože by to vaše kamarádka mohla vycítit jako závist a brzy by jste měla po kamarádství.třeba vaše kamarádka řekla že je právě rozvedená peníze potřebuje tu práci dělat umí tak si skusila právě říci o vyší plat který jí byl schválen

faktor82

Vedoucímu rozhodně neříkat, že když kamarádka bere víc, tak já bych chtěl(a) taky. Bohužel, teď je tzv. „krize“ a je těžký si jen tak vyskakovat, ale z praxe vím, že pomůže spíš jen změna zaměstnání, když chce člověk víc peněz. Ovšem, opět jsme u té „krize“. Celkově patová situace v dnešní době.

Oznámení (samozřejmě s předem zajištěným místem) vedoucímu, že hodláte odejít jinam, to občas může také pomoci, dokonce se o vás pak firmy mohou chvíli přetahovat nabídkami lepšího ohodnocení, ne však vždy.

Nuk nuk

Určitě požádejte o vyšší plat, není sice záruka, že Vám ho zaměstnavatel schválí, ale pokud se neozvete, nemůžete nic podobného očekávat.
Jako důvod ke zvýšení platu můžete uvést třeba tu hypotéku nebo cokoliv, co považujete za důležité. Určitě ale vynechte jako důvod skutečnost, že kamarádka má víc. To zaměstnavatele nezajímá, platí Vás každou zvlášť, navíc Vaše výše platu (alespoň doufejme) neyáleží na tom, kolik berou ti okolo Vás.