Complex

Jak se vyrábí či čím se barví jmelí, kterému se pak říká „zlaté“?

Nejlepší odpověď
annas

Jak postupuje soukromník, který zpracuje asi 50 tun jmení ročně

"Je složité jmelí obarvit?

Jmelí musí být po sběru speciálně uskladněno, potom se při zpracování třídí podle barvy na surovinu, ze které se svazují svazky dodávané bez barvení, a jmelí, které je hodně žluté, se nechává na barvení na zlatý nebo stříbrný odstín.

Barví se na lince, kde se namočí do speciální barvy míchané podle vlastní receptury z několika různých surovin a jakmile barva vyzraje, může se před expedicí hotový svazek zabalit. Sušení a zrání trvá asi tři dny, v závislosti na počasí.

Je to o zkušenostech, člověk to musí umět. Je to svým způsobem alchymie, jak ve velkém, tak i v malém rozsahu. I velké firmy, které vyrábějí barvy, mají problémy s tím, že namíchají všechno stejně a jednou je barva přesto taková a podruhé zas jiná. Takže technologové musí přesně vědět co tam přidat, aby to bylo stejné. Stačí maličký nepoměr čehokoliv a už je to jiné.

U jmelí to pak platí snad desetinásobně. Namíchat kvalitně a správně barvu na jmelí, ať už zlatou nebo stříbrnou, to je velký problém i po dvaceti letech zkušeností. Kdyby to někoho hlouběji zajímalo, může se podívat na webové stránky www jmeli.eu."

Zdroj: https://www.de­nik.cz/ekonomi­ka/soukromnik-zpracuje-rocne-na-50-tun-jmeli-20131214-yx5n.html

Další odpovědi
Drap

Jmelí se stříkne zlatěnkou, nebo sprejem stejné barvy. Obdobně se dělá i stříbrné, nebo jiné barvy