Jak se vypořádat s protiklady? Smích léčí, umřel smíchy. Kde je slunce, není lékař, ale je příčinou rakoviny kůže.

Nejlepší odpověď
Emefej

Není to protiklad, ale jasný důkaz pravdivosti rčení „Všeho moc škodí“.

Další odpovědi
anonym

Uvedl bych další protiklad.
Líná huba, holé neštěstí.Mlčeti zlato, mluviti stříbro.

annas

Brala bych to z pohledu filozofie. Protiklady = antiteze, spojení dvou protikladných tvrzení. Užívá se i jako stylistický prostředek v literatuře, na tezi, antitezi a syntéze je vystavěný sonet. .

Teze (tvrzení) je původní myšlenka, ale něco k ní můžeme dodat, protože může být neúplná. .
Její neúplnosti využívá antiteze (tvrzení opakem), která tezi popírá.
Nakonec nastupuje syntéza (shrnutí), jež překonává konflikt a smiřuje tezi…

Smích léči, prospívá člověku = radost = teze = tvrzení .
Ale z nadmíry smíchu lidé vypozorovali, že lze i zemřít = bolest = – protiklad = antiteze (tvrzení opakem), která popírá tezi
Syntéza = shrnutí – závěr = smích víc pomáhá, než ubližuje, proto je k životu třeba.

Stejně se to dá vysvětlit i slunce a u dalších jevů. Např. otec – protiklad matka – ale tvoří celek – plodí dětí.

anonym

Napadá mě jen jedno – všeho s mírou

Kelt

Ty jsi nestudoval filosofii? Neříká ti nic Zákon jedoty a boje protikladů? Tady objevuješ objevené. POdívej se na jin a jang. To je podobný princip.

Sůwa

Alkohol je metla lidstva.
Metla vyhání děti z pekla.
🙂