Kelt

Jak se vypočítá vzdálenost dvou míst na zeměkouli, když znám souřadnice?

Tak není to domácí úkol. Vyberu si nějaké místo u nás a zjistím si souřadnice. Třeba 50° 26´31" sever a 18° 40´ 25" východ a hledám vzdálenost na 27° 40´ 30" sever a 2° 50´30" východ. A do toho bych měl i zahrnout poloměr zeměkoule. Poradí někdo se vzorcem? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Arne1

Mám to v excelové tabulce, to ale není formát který by se sem dal postnout. Pokud to nechceš studovat (případně vložit do svého programu), tak použij hotové kalkulačky:

https://www.ge­ocachingtoolbox­.com/index.php?lan­g=en&page=dis­tanceBearingMid­point

http://www.movable-type.co.uk/scrip­ts/latlong.html

https://www.gpsvi­sualizer.com/cal­culators

Další odpovědi
aliendrone

No, zajisté se můžeš vrtat ve vzorcích ortodromální navigace a mořit se s výpočty.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ortodroma
Já bych zkusil nějakou leteckou navigaci, googlemaps by to mohly umět (možná), prostě něco jednoduššího, více user friendly. ;) :)

Dochy

Tak jsem se na to párkrát vyspal a výsledek je, že takhle bych to řešil já:

  1. Zjednodušení: budu brát zeměšišku jako kouli o poloměru R = 6378. Vzhledem k tomu, že to pro všechny další výpočty bude jen koeficient, necháme si ho nakonec a budu uvažovat poloměr jednotkový…
  2. Souřadnice převedu na kartézské. 0,0,0 je střed Země

A: α=50, β=18 (ty drobný si pak dořeš sám)
B: α=27, β=2

přepočet:
x=cos α · cos β
y=sin α · cos β
z=sin β

souřadnice pak budou:
A: 0,611; 0,729; 0,31 (krát 6378)
B: 0,89; 0,454; 0,035

3. Spočteme vzdálenost (řekl bych vzdušnou, ale ona to bude spíše zemní)
d=sqrt ((x1-x2)^2 + (y1-y2)^2 + (z1-z2)^2)
Mimochodem ta kalkulačka ve win10 je pěkně hnusná, budu pokračovat s výpočtem radši na telefonu…
d=0,478

4. Teď si ty dva body představ hezky na kružnici. Dáme si je hezky souměrně podle osy, jeden nahoru druhý dolů. každý má k ose vzdálenost d/2. (Vlastně to odpovídá kružnici, která vznikne řezem Země skrz střed a oba zadané body, osa je položená přesně doprostřed mezi ty dva body) úhel mezi těmi body (vrchol ve středu Země) pak bude:
γ=2 · arcsin (d/2) =27,66°
to převedeme na radiány a vlastně i na vzdálenost:
27,66·π/180=0,483

5. a nakonec započteme ten poloměr…
0,483·6378=3078km

Tak to by bylo, můžu jít klidně spát 😉

Dochy

Přemýšlím jak to přetransformovat na něco rozumného a zatím mně nic nenapadá. Nechám si to na později 😉 zajímavý oříšek a zatím se mi nechce hledat k tomu literaturu…

EKSOT123

Zkoušel jsem kdysi počítat vzdálenosti podle souřadnic naší katastrální trigonometrické sítě JTSK. Tenkrát jsem si způsob výpočtu docela rychle odvodil, ale už si to nepamatuji. Bylo to snadné, i výpočet. Když dnes potřebuji změřit vzdálenost 2 míst na vzájemně vzdálených místech Země jednoduše ve vyhledávači zadám první místo, zvětším na potřebný detail a zadám změřit vzdálenost. Potom zadám do hledače druhé místo, zvětším a zadám druhý bod měření vzdálenosti. Jak je to přesné, a jestli se ten výpočet správně vypořádává s kulatostí Země, to netuším.

Arne1

Ono zobrazení JTSK je na tohle mnohem jednodušší.