irma77

Jak se vrátit z práce na VŠ? Pokud v den zápisu nabývám statusu studenta, nelze už dále pracovat na plný úvazek?

Pokud se zapíši ke studiu v polovině července, stává se ze mě student. Nemohu už tedy pracovat? Platí pro mě už jen brigády, nebo se dá nějakým způsobem dále pokračovat v zaměstnání až do reálného začátku školního roku/semestru?

Odpovědi
da ny

https://jak-podnikat.cz/pra­covni-pomer-vs-prace-na-volne-noze/
Od studenta VŠ (i budoucího) bych čekala více samostatnosti při hledání informací. 😉
Pojem brigáda je zastaralý a žádná taková pracovní smlouva se uzavřít nedá.
Obvykle se jedná o DPP, DPČ.
Během studia (i prezenčního pracovat můžete: Pokud vše časově skloubíte a budete studovat na VŠ s menší časovou náročností (praxe, laboratoře, pokusy aj). Někdy vyžaduje studium VŠ vysoké časové nasazení a nulovou absenci.
Takový student těžko hledá čas na přivýdělek, pokud musí do zaměstnání docházet s urrčitou pravidelností, směn apod.
Práci na plný ůvazek v HPP nemůže časově zvládnout.

Při kombinované formě studia VŠ je obvyklé, že student chodí do zaměstnání. Má statut studenta. Daňové zvýhodnění má pracující student a též 1 z rodičů takového studenta do jeho 26 let.

"Z pracovně-právního hlediska nic nebrání uzavření hlavního pracovního poměru, a to dokonce ani na plný týdenní úvazek. Důležité jsou jen časové možnosti studentky, aby zvládala zaměstnání i školu. Jedná se o běžnou věc, protože studenti VŠ v posledních ročnících již dochází do školy poměrně sporadicky (pracují na závěrečných a diplomových pracích) a často již pracují na plný úvazek v budoucím zaměstnání. "
http://www.hle­dampraci.cz/pra­covni-pravo/student-pracovni-pomer.php

ivzez

I jako studentka budete moci pracovat na plný úvazek.
Jen si to musíte dobře zorganizovat, protože zaměstnavatel
Vám nebude povinen (někdy to ani nemusí umožnit provoz)
vycházet vstříc.
Ani kolegové nebudou povinni si s Vámi např. prohazovat směny apod.

Kelt

Všechno jde, když se chce a může. Záleží, čemu dáváte přednost, co je pro vás důležitější. Práce asi byl zdroj peněz, a teď studujete. Dá se upravit studujní program, dá se dohodnout doba, kdy budete pracovat. Teoreticky jde stíhat obojí, protože musíte odpracovat 160 hodin za měsíc , což můžete dělat jen noční směny a víkendy, výuka ve škole je v dopoledních hodinách od pondělí do pátku. Musíte splnit to, co po vás požaduje výuka a získat příslušné množství kreditů, udělat zkoušky Ales konkrétně by vám na to odpověděli na osobní oddělení v práci a na studijním oddělení na vysoké škole.