Ametyst

Jak se vám líbí uzákonění whistleblowingu?

Je to implementace evropské směrnice o ochraně udavačů, kteří oznamují porušení eurounijniho práva. Na webových stránkách krajských magistrátů je buď přímo použito slovo “whistleblowing”, nebo to maskují např. výrazem “Nenech to být”. Udavačům se slibuje anonymita a ochrana.
Už vidím, jak občan udává souseda, že si zatopil v neekologických kamnech.

Nejlepší odpověď
Drap

Nelíbí. Na tom však nezáleží co se líbí nebo nelíbí občanům. Důležité je co vyhovuje vládě, která potřebuje posílit svůj mocenský a totalitní vliv. Očekávám v krátkém časovém horizontu, že příjde další úprava a za nahlášení jakéhokoli porušení představ vlády, budeme vyplácet oznamovatelům nějakou odměnu a tato suma se zdvojnásobí a zaplatí ji jako součást trestu viník. . Tímto bude zajištěna podpora pro práskače a státu zůstane své, a nebo ještě o něco více.
Před chvíli to na Primě uvedl i poradce pana premiéra pan křeček. Říkal: je třeba vystoupit z ráje a vrátit se do normálního světa.
Já bbec jsem měl o ráji zcela odlišnou představu.

Další odpovědi
aliendrone

Jen z úcty k tobě nenapíši svůj názor tak, jak ho cítím a to vlastními slovy.
Mohla bys z něj dostat šok (z použité terminologie by shořel internet a ty máš jistě lepší věci na práci o Velikonocích, než se z toho vzpamatovávat na psychiatrii 😉 )!

Jako za Protektorátu, bolševika, tak i DNES je vyžadování a podpora občanského udavačství stále stejně odporné a vlastní každému ZHOVADILÉMU režimu, tedy i v současnosti panujícímu. Nemůže na tom NIC změnit nějaké lakování, že vlastně o bonzování nejde, nýbrž o občansky zodpovědné plnění zákona. Práskač je prostě práskač, leda by se přijala teze, že v minulosti udavači nebonzovali gestapu či estébákům, ale pouze je korektně informovali.

I nadprůměrný křivák a hajzl z toho chce zvracet a snad jen Pepa25 se zmítá v euroorgasmu nadšení pro tuto ZLOunijní „novinku“. 😕

plebs

Ametyst má to nádherný název a doufám, že je to pravda se zárukou z Bruselu.
Jinak velká část čecháčků to má v tradici vedeme přes sto let rodinnou kroniku a když tam nahlédnu v roce 1943 praděda Terezín, Flossenbrg Dachau umučen udal jej Čech / za odstavování německých vlaků a zdržování / byl obviněn jako šéf dopravní kanceláře, žádný Němec nebo skopčák. V roce 1950 pra bába odmítla vstoupit do JZD / domovní prohlídky údajné přechovávání diversantů / vězení zábor pole i inventáře. A opět čecháček předseda MNV, příslušníci VB a STB. Žádný sovětský mužík nebyl přítomen ani nebyl aktivní. V roce 1970 prastrýc v putyce prohlásil, že má Brežněv prasečí hlavu, tři kumpáni u stolu / čecháčkové / a u soudu vše potvrdili / je pravda, že dostali náhradu mzdy a cesťák /.
Tudíž část národa se umí nadchnout v pravý čas na správném místě a jednat jako čistokrevný podrazák.

Pepa25

Obávám se, že jste vůbec nepochopila princip whistleblowingu. Nejde ani náhodou o udávání sousedů, ale o ochranu zaměstnanců proti odvetným krokům ze strany zaměstnavatelů pokud nahlásí korupci nebo podobné činy. Hezký příklad z poslední doby: https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/domaci-kauzy-dotace-sla-na-rybnik-bez-vody-urednik-na-to-upozornil-a-zacal-spor-s-sefy-229081

Dochy

Jen bych si dovolil poznámku:
Já „whistleblowing“ chápu spíše jako řešení nepravostí v instituci, než jako udávání souseda za to, že topí uhlím.
A tito by měli být chráněni, protože instituce má

  1. snahu bránit sama sebe
  2. zpravidla i prostředky jak se bránit (legální – běžné předpisy, jako-legální – zneužití předpisů a zákonů k potrestání rejpala a jako zastrašení pro případné sympatizanty a možné následovníky, či zcela nelegální – instituce a její představitelé mají často dost prostředků a někdy i náturu na zásah zcela nelegální)

Pepa25

Dochy: samozřejmě, tak to je.

aliendrone

Drap>>> Sakra, jestli TOHLE (o tom výstupu z ráje) někdo opravdu vypustil z huby, tak jsem asi zaspal dobu, kdy ten „ráj“ byl. 😮

  1. za bolševika jsme měli přece peklo
  2. celá devadesátá léta (cca do 2000 +/-) byl jeden velký ekonomicko- transdormační bor­del
  3. v roce 2008 přišla světová hospodářská krize
  4. ale protože jsme se i z ní dokázali vyhrabat, přišel Covid, Ukrajina… 😕

Vypadá to, že to chodí v cca desetiletých cyklech. Já nwm, KDY jsem měl zažít ten „RÁJ“, na který se to podržtaškovské hovado ještě většího šmejda odvolává? Co jsem zaspal, netušíš? Nebo někdo jiný? Třeba by mi Pepa25 mohl vysvětlit, co jsem přehlédl. Nebo jiný progresivní ZLOunijní havloid může něco sdělit ohledně zmiňovaného „ráje“? 😮 😕

Drap

Dnes na Ptimě u paní Tománkové.