Kepler

Jak se vám líbí/nelíbí myšlenka nepodmíněného příjmu pro každého občana?

https://www.no­vinky.cz/ekono­mika/459579-finsky-experiment-s-nepodminenym-prijmem-je-v-polocase-ukazuji-se-trhliny.html

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Nejde o líbí/nelíbí, ale o to, jak a kde by na to stát-systém vzal.
Podle mne jde o utopii.
Důvod (zjednodušeně):
V současné době, třeba v ČR:

  • cca 5 milionů poplatníků do systému (pracujících)
  • cca 150 000 nezaměs­tnaných
  • cca 2,3 milionů důchodců s průměrným důchodem necelých 12 000,– Kč

A kdyby pak všichni měli dostávat nepodmíněný příjem, tedy i těch 5 milionů poplatníků, nyní pracujících a pobírajících pouze mzdu, kde by na to stát vzal peníze, když už nyní zápasí s tím, aby zabezpečil tyto příjmy, alespoň pro ty důchodce?
Bylo by reálné, aby ušetřené prostředky, ze zrušené „administartivy“, zajišťující funkci sociálního a důchodového systému, přinesly potřebnou částku, alespoň na tento nepodmíněný příjem, pro těch 5 milionů ? Těžko!!!

Další odpovědi
klumprt

On to možná není tak hloupý nápad, jak to vypadá. Ale radši bych, aby to nejdřív vyzkoušeli někde jinde 🙂
Mohlo by to řešit problém, který se zdá být za dveřmi, a sice, že kvůli rostoucí automatizaci a robotizaci téměř všeho bude přibývat lidí, kteří nebudou mít do čeho píchnout. Budou trvale bez práce, ale aby nezhynuli hlady, dá se jim nějaký základ. Následně budou mít možnost hledat si práci hůře placenou, nebo na nižší úvazek, tedy budou mít na trhu práce větší využití.
Ovšem co to udělá s inflací (jestli prudce nevyrazí) nebo se mzdami (jestli nepůjdou prudce dolů), to teď asi nikdo netuší. Taky jde o to, jaká musí být síla ekonomiky, aby to dotyčný stát a občané byli schopni unést.

(Omylem vloženo nejdřív do diskuze.)

zjentek

Hm, jako, mít dobrovolně jakoukoliv zodpovědnost v době, kdy je možný se luxusně uživit prostou prací, to snad může jen nějaký nabuzený dychtivec, nebo jak to nazvat… no a tenhle systém v linku, to by pro ty normální, nenabuzený (pivo, klobása a tv) byla úplná lebeda! A proč taky ne? Každý občan si zaslouží kousek svý země zdarma, tomu já říkám spravedlnost pro všechny. ;)

aliendrone

Nápad je to dobrý, v praxi ale neukutečnitelný. (zejména ve státech jako je ČR) Armáda darmožroutů na úřadech by prostě přešla škodit jinam, na jiné úřady.
Systém se nevzdává, ale je mu to stejně prd platné – i kdyby vymysleli tisíc takových vylepšení.

Kryptoměny nevyhnutelně zvítězí a pak SBOHEM STÁTNÍ KONTROLO (diktáte skupiny „vyvolených“)! Emisní banky si svoje papírky budou moci zarámečkovat a nechat se s nimi fotit. Konec s okrádáním formou daní, poplatků, inflace a vůbec toho veškerého dnes praktikovaného svinstva. :D :D :D

Kepler

Kde by stát na to vzal: nejde o 5 miliónů pracujících, ale o ty nezaměstnané, bez důchodců. Aspoň tak tomu rozumím. Jediný rozdíl by byl v tom, že nezaměstnaní by nebrali peníze od ÚP, ale přímo, jako zaručený příjem. Celý ÚP a složitý systém jejich dávek by se mohl zrušit, takže stát by nakonec mohl ušetřit.

Jiří Bohumil

Asi jsi pořádně nepochopil celou podstatu. Mělo by jít o příjem pro všechny, bez rozdílu! Takže důchodci, nezaměstnaní i pracující!
Definice zkopírovaná z článku ve Tvém odkaze:

Základní nepodmíněný příjem (všeobecný základní příjem, univerzální základní příjem, občanský příjem, zaručený příjem) je navrhovaná státem vyplácená pravidelná peněžní dávka, kterou by dostávali VE STEJNÉ VÝŠI VŠICHNI občané BEZ POMÍNEK a ohledu na zásluhy. Potenciálně by mohl nahradit stávající systém sociálního zabezpečení.

Ve Finsku to sice testovali pouze na nezaměstnaných (a i s tím mají problémy), ale mělo by jít o příjem, který by měli VŠICHNI, jak důchodci, nezaměstnaní i pracující a dokonce snad i děti (odstranění přídavků na děti).
To, jak to Ty chápeš, je pouze „okleštěná“ varianta, neúplná.

Kepler

Ale pochopil. Mělo by jít o příjem pro všechny, ale ne pro ty, co pracují. Chtěl bys radši minimální příjem, jen aby ses udržel nad vodou, nebo aby sis kdykoliv koupilo dovolenou nebo auto či barák?

klumprt

První, kdo by na tom závisel, by byla ta armáda bab z úřadů práce 🙂

Kepler

Ovšem, měly by ale možnost přejít do konkurenční Armády spásy jako skutečné pečovatelky a přebalovat inkontinentní dědoušky. 🙂

klumprt

On to možná není tak hloupý nápad, jak to vypadá. Ale radši bych, aby to nejdřív vyzkoušeli někde jinde 🙂
Mohlo by to řešit problém, který se zdá být za dveřmi, a sice, že kvůli rostoucí automatizaci a robotizaci téměř všeho bude přibývat lidí, kteří nebudou mít do čeho píchnout. Budou trvale bez práce, ale aby nezhynuli hlady, dá se jim nějaký základ. Následně budou mít možnost hledat si práci hůře placenou, nebo na nižší úvazek, tedy budou mít na trhu práce větší využití.
Ovšem co to udělá s inflací (jestli prudce nevyrazí) nebo se mzdami (jestli nepůjdou prudce dolů), to teď asi nikdo netuší. Taky jde o to, jaká musí být síla ekonomiky, aby to dotyčný stát a občané byli schopni unést.

Kepler

Ono píchnout bude do něčeho vždycky, třeba do půdy a sázet brambory. Automatizace sice bere neodborníkům práci, ale zároveň dělá produkty dostupnější a levnější.