Ametyst

Jak se vám líbí nápad zavést na školách nošení školních uniforem?

Jaké přínosy nebo negativa může mít nošení školní uniformy?

Nejlepší odpověď
annas

Projděte si archív, několik podobných otázek zde bylo a uniformy se řešily

. Odpovídala jsem na otázku, nechci odpověď opakovat.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=%C5%A1kol­n%C3%ADo%20unil­formy%20

V minulosti se začaly nosit uniformy v soukromých i jiných školách, jak si můžete přečíst v odkazu.

Znova se objevují názory, zda uniformy zavést.

„Zavedení školních uniforem na středních a základních školách. V Čechách je to zatím problematika neřešená a Češi si tak spojují školní uniformy nanejvýše tak s konzervativní Velkou Británií, Amerikou či Harrym Potterem. Téma, které rezonovalo ve společnosti vždy a rozdělovalo ji na pomyslné strany barikád.“ atd.

https://www.mo­da.cz/a/mela-ceska-republika-zavest-skolni-uniformy--21423

V minulosti jsem už reagovala, Jako vždy – rub a líc – setřely by se rozdíly mezi dětmi z majetných rodin a rodin méně bohatých. Ale děti by se zase předháněly třeba ve značkách mobilů, notebooků, bot, tašek atd.

Závist a urážky by tedy nezmizely. Občas by vznikl problém s udržováním uniforem, – hygiena – i zde by se objevily rozdíly v čistotě.

Jenže pokud děti ukončí školu, budou nosí běžné oblečení, pominu-li některé profese, takže sociální rozdíly se objeví jen o něco později.

Je to dvojsečné, jak se dovíte i v uvedeném odkazu.

Další odpovědi
Kepler

Obecně nejsem příznivcem jakýchkoliv uniforem, ale tady by prospěšné mohly být. Zvláště, když vidím školáky chodit v roztrhaných džínách, sexuálně vyzývavých, nebo v roztodivných kreacích. Pro prestižní soukromé školy by to byla i součást reklamy a ještě více by dodala na prestižnosti, kdyby měla svou originální uniformu.

zjentek

Ano, ty dívčí úplé halenky, decentní kravaty, krátké modré sukýnky, podkolénka v růžových teniskách se líbí, líbí se mně ten nápad! (;

A přínosy? Tak třeba fakt, že v jedný lavici nemusí sedět jedna dívenka v halence od Prady a druhá v tričku Fei Yang. V uniformě se mohou cítit být si více rovny.

led

Niečo som o tom sem odpovedala (ako jediná) pred 2144 dňami na otázku „na kolika gymnaziich v-ceske republice se nosi uniformy
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/na-kolika-gymnaziich-v-ceske-republice-se-nosi-uniformy
dnes po skúsenostiach zo slovenských "uniformovaných“ škôl (české sú na tom podobne):
1 – čiastočne sa zmenilo správanie uniformovaných školákov aj na verejnosti k lepšiemu, stratili svoju anonymitu
2 – problém bol spočiatku v tom, kto to bude všetko platiť. ale na súkromných školách s tým neboli problémy, chodia tam žiaci z majetnejších sfér.
Štátne školy zatiaľ k tomuto kroku nepristúpili.
3 – uniformita detí mi trochu pripomína časy pionierov, biela košeľa/blúzka a červená šatka okolo krku, ale ochota nezištne pomôcť, ako „Timur a jeho družina“ (A.Gajdar) sa akosi stratili. Nebezpečenstvo uniformy, zaradenia žiakov do jedného šíku, kráčajúcich jednoliatym krokom, učebnými osnovami zošnurovaných s jedinou myšlienkou pri dnešnej rozháranej spoločnosti, akoby som si spomenula na HitlerJugend.
Ale na druhej strane, uniforma môže zvýšiť hrdosť na svoju školu. Vo vyspelých krajinách je bežné, že žiaci nosia aj navonok znaky svojej školy a snažia sa hájiť jej česť a meno aj na medzinárodných kolbištiach.
4 – otázkou je však, kto to všetko zaplatí… U tých majetnejších to snáď, okrem ich lakomosti, prepáčte, šetrnosti, by to nemusel byť problém. ale tí, čo nemajú ani na krajec chleba, by takéto náklady mohli ohroziť ich mikrorozpočet a životaschopnosť rodín. Predstavte si z mesačného platu 15000 Kč odrazu vydeliť nemalé peniaze na uniformy pre 2 deti, chlapca a dievča (nemôžu predsa nosiť uniformu iného pohlavia). Tak to bude musieť „zatiahnúť“ štát zo svojho rozpočtu, z daní všetkých platiteľov dane ČR. To nebude malá položka, aj keď menšia, než sa vydáva na „reprezentatívne“ účely vrcholových politikov.

Kelt

V jiných zemích s tím mají dlouhodobou tradici. A žáci se nebudou posuzovat podle hodnoty oblečení. A nevýhoda – Tak mi ukradla peněženku jedno holka, co měla takovou uniformu – okamžité odhalení.

nyjono

V některých soukromých školách se nosí.
A jak se už uvádí. Rozdíly se poznají obtížněji.

Ametyst

Annas: Promiňte, ale neptám se na názor computeru, ale vás. "V minulosti " jsem tu nebyla a byli tu i úplně jiní lidé, kteří odpovídali. Vlastní názor není třeba si plést s googlením. Kdejaká otázka může být napadána s tím, že odpověď lze vygooglit. To pak tento web ani nemusí existovat a budeme spoléhat, co nám řekne nadnárodní monstrózní vyhledávač.

annas

Vyslovila jsem svůj názor v minulosti. Abych jej neopakoval, vložila jsem odkaz na to, že se uniformy znova řešeí.

Není to proti pravidlům, jak si můžete přečíst. Navíc odpovídali i někteří současní.

zjentek

Zde musím s Ametyst souhlasit. Když třeba chlapci mají civil, dívka půjde většinou s tím hochem, který má cicil od Prady. Ovšem pokud mají mladíci uniformu, dívka půjde se všemi hochy! Později ne, později je už dáma. Považte, který Google vám tohle prozradí?

led

Ale bievča pôvjde s chlapcom z prestížnejšej šjoly. Známosti a protekcia už od detského veku. Predsa nepôjde s chudákom z obecnej školy! Tak… Lens si pozrite filmy zo spratelenej krajiny, kde uniforma, alebo aspoň odznak tej lepšej školy je hlavným rysom kostýmov hercov.

led

Prepáčte preklepy.