F. Tankista

Jak se určují přízvučné a nepřízvučné slabiky v poezii?

Potřeboval bych návod nebo seznam pravidel, podle kterého se určuje přízvuk slabik, protože tomu moc nerozumím. Mám ještě jednu otázku.

Proč není na slově „bor“ přízvuk a proč nejsou poslední slabiky slov „utíká“ a „kopečka“ přízvučné, pokud je ve slovech na lichých slabikách vedlejší přízvuk?

Daktyl: Černý bor utíká s kopečka,

Ve srovnání s trochejským veršem mi to nedává smysl.

Trochej: Čest a sláva Mudžewu!

Odpovědi
magorvkleci

Já jsem si myslel, že daktylský verš má prostě jednu přízvučnou a dvě nepřízvučné slabiky a že přízvuk a časomíra v běžné řeči s tím nemá co dělat.

F. Tankista

Vypadá to, že pletu přízvuk běžné řeči a přízvuk ve verši dohromady.