IBI05

Jak se tvoří věta v anglickém jazyce?

Dobrý den, chci se zeptat. Když tvořím větu ,,V sobotu jsem jela k Kačce"
napíšu I went to Kačka on Saturday nebo On Saturday i went to Kačka?

Nejlepší odpověď
quentos

„neutrální věta“ by byla podle vzorce nazývaného mnemotechnickým akronymem SVOMPT (subject – verb – object – measure – place – time, tedy podmět – sloveso – předmět – příslovečné určení míry – příslovečné určení místa – příslovečné určení času), což je první z Vámi uváděných verzí. Podle zásady východisko-jádro se však dají jistá spojení „předsunout“ před tento vzorec – je-li tedy pro posluchače nová informace to, CO jste dělala v sobotu, lze použít i druhou verzi.

Další odpovědi
huxa

I went to Kačka on Saturday by bylo dle toho, co nás učí ve škole správně, ovšem angličan by to bez rozpaků řekl tou druhou verzí, jestli by k tomu měl důvod.

Jestli se učíš taky česky, určitě víš, že příslovečné určení času lze nahradit vedlejší větou-toto je něco podobného, v krkolomném překladu-„Když byla sobota, jela jsem ke Kačce“