Petr44

Jak se stavíte k tykání od mladšího?

Abych byl stručný, je mi 20 a jsem už několik let člem spolku na malé vesnici, členy znám celý život, většina je o cca 15–20 let starší. Některým jsem už od mala tykal (obvykle ti, kteří zůstali svobodní déle). No zbytku jsem vykal, a z nich mě tak za poslední 2/3 roky většina poprosila, abych jim tykal. Jenže těm několika, kterým je kolem 45–50, jsem začal nakonec tak nějak sám tykat. Setkáváme se většinou u piva a tak k tomu došlo. Zbytek členů má 65+ let a těm samosebou vykám. Tak se vás tedy chci zeptat, zda byste se cítili dotčeně být těmi, kterým jsem spontánně začal tykat. Nikdo z nich to nenesl se zjevnou nelibostí, ale další dva členové v mém věku jim vykají…

Nejlepší odpověď
led

Všetko s tykaním záleží od situácie, vzájomného vzťahu a spoločenského bontónu.
Istý „medzinárodný“ herec napríklad povedal: „my si s mojou manželkou vykáme aj v súkromí, aby sme sa nepomýlili“
Niekedy pri práci to ide rýchlejšie, keď sa pracovníci nemusia medzi sebou oslovovať titulom a hľadať spôsob ako povedať „pohni tou kostrou, lebo ťa zavalí“
O pivných tykaniach nehovorím, tam sa k tomu prichádza automaticky s množstvom vypitých pív.

Neprekáža mi, ak mi tyká aj „zelené ucho“, pokiaľ sa k tomu usmieva, ale zamračenému doporučujem onykanie.
Asi tak by som definovala tykanie a vykanie medzi rôzne starými ľuďmi.
Ale niekedy, aj keď si tykáte a oslovujete sa menami, v oficiálnom styku, hlavne ak ten „hodnostný rozdiel je vyšší“ doporučuje sa vykanie a spoločenské oslovenie. Napríklad: s istým riaditeľom sme si tykali dlhé roky, ale keď došlo k „lámaniu chleba“, ak bolo treba zdôrazniť spoločenský, prípadne vekový rozdiel (hlavne na verejnosti) platil spoločenský a profesný bontón tj. vykanie, titulovanie, oslovovanie „Vaše rozhodnutie pán generálny riaditeľ, zodpovedáte vy, ale za svojim názorom proti vašemu rozhodnutiu si stojím a nesúhlasím sa vami“ a večer pri kávičke „ty si tomu dal, tak sprosté rozhodnutie som už dlho nepočula. Uvidíš, nakonie to sám budeš chcieť zrušiť.“

Další odpovědi
Drap

Nestavím se k tomu nijak. Nelze takto hodnotit a záleží vždy na okolnostech. Nevidím však na tom nic divného. Jsem sice o dost starší než ty, ale tykám si s několika mladými. Zajímavé příjde, že s jejich rodiči si vykám. Nikomu to nepřekáží, tak proč to řešit. V různých skupinách a komunitách je normální, že si všichni tykají bez ohledu na věk.

ivzez

S tykáním jste měl počkat, neměl jste
jim začít tykat, dokud Vám to nenabídli.

Hlada

Tykání nabízí starší (společensky významnější) člověk mladšímu a to osobně, nikoli hromadně. To kdysi prosazovali členové KSČ. Nikdy se to však v praxi neujalo, takže stále platí, že staršímu člověku se tyká až poté, co to sám nabídne.

Mc Merkurion

… znám pár lidí, co jsou na to hajsavý, mně je to šumák, já jsem ještě mladej (jen těch lidí, co bych jim měl ze slušnosti vykat nějak ubejvá) …

Arne1

Silně nesouhlasím s Hlada – dříve prostě bylo tykání naprosto samozřejmé, hlavně mezi kolegy ať už na pracovišti nebo i jinde. A nezáleželo to na tom, zda to byl člen KSČ nebo ne !!!! Také na Internetu bylo vždy zvykem a neměnnou zásadou tykání.
To se bohužel všechno změnilo s mladou generací, která se chtěla odlišit od starých dobrých pořádků. A tak je teď spousta lidí kteří se vyžívají v tom, že na Internetu ostatním vykají ( i zde jich dost je) a vůbec si neuvědomí že to ten druhý může chápat jako urážku. A komunikace s mladšími spolupracovníky je také velmi obtížná, protože ti jsou také zblblí do vykání.

Mc Merkurion

Arne1 to vystihl naprosto přesně !!!

led

Podľa mňa nie je až tak dôležitý zvuk (písmo) oslovenia, ale jeho „intonácia a spôsob komunikácie“
Napríklad
ak urážlivým hlasom niekoho oslovíte, pri dodržaní všetkých náležitostí vykania, vyzneje to urážlivo
ak pri tykaní a je to vhodné k situácii, zachováte všetky pravidlá slušnosti, môže byť.
Pri extrémnych situáciách sa na bontón veľmi nepozerá, hlavne ak ide o zdravie a život osloveného.