Wolvie

Jak se stavíte k tomu, když vám někdo začne automaticky tykat, a přitom mu vy vykáte?

Teď neřešit věk – mladší, starší, stejně starý lidi? Prostě vám začnou jen tak říkat ahoj, ty, ty…aniž se předtím dovolili. Přecházíte to nebo vám to vadí?

Nejlepší odpověď
ivzez

Vykám dál. Většině to okamžitě dojde a začnou vykat také.

Za neslušné považuji i „dovolit se“, jestli někdo může
někomu tykat. (Já bych se takhle nikoho „nedovolila“.)

Vadí mi i „automatické tykání všem v internetu“, to dělají
jenom nevychovanci a ignoranti. Tzv. „automatické tykání“
mělo své místo v počátcích internetu, především
v různých skupinách, kde se lidé znali i ve skutečnosti.

Podle mne by tykání měla předcházet nabídka tykání,
kterou je možné přijmout nebo odmítnout.

Další odpovědi
ten který je

Přejdu automaticky také na tykání a dotyčný může být třeba ředitel zeměkoule.

dubraro

Je mi to jedno, neřeším to.

Hapiky:
To je omyl, Angličané vykají všem, nikomu netykají. „You“ je v množném čísle.

hapiky

Možná je vysvětlení prosté: Hraje si na Angličana, ti nevykají nikomu. Jejich you platí stejně pro bezdomovce či královnu.

hapiky

Dubraro: No já tedy nevím, protože je pravda asi uprostřed, snad nejlepší vysvětlení je, že Angličtina nevyká ani netyká. „Angličtina nerozlišuje tykání a vykání, zdvořilost v oslovování se vyjadřuje jinak – např. oslovením a příjmením "Mr. Smith, can I tell you…“ – „Hi George, I must tell you…“. Velké Y ve slově You se může (ale nemusí) používat v nadpisech článků, v dopisech v titulku a na konci (nikoli však v textu). Je to vyloženě formální a zřídka používané."