PetraB

Jak se správně vyslovuje Sjögrenův syndrom? Každý lékař to totiž vyslovuje jinak.

Dobrý den, prosím, chtěla bych se zeptat, jak se správně vyslovuje Sjögrenův syndrom. Každý lékař to totiž vyslovuje jinak, ale úplně jinak 🙂 Děkuji P.

Nejlepší odpověď
cochee

Viz zdroj, vzorky 6 rodilých švédských mluvčích (Sjögren je zajisté švédské příjmení). Je zajímavé, jak tvrdě se vyslovuje počáteční „Sj“ – „š“, někteří mluvčí vyslovují až „ch“. Výslovnost anglických mluvčích neber v potaz, beztak si většina z nich myslí, že Sjögren byl Američan či dokonce Brit 😁

Henrik Samuel Conrad Sjögren byl švédský lékař, který jako jeden z prvních měl co do činění s popisem této choroby. Pokud tedy chceme opravdu správně vyslovit název syndromu, měli bychom vyslovovat „švédsky“ a ne „americky.“

Zdroj: http://cs.for­vo.com/word/sj%C3%B6gr­en/#sv

Další odpovědi
VeRe1983

Vesměs „šögren“ s tím, že přehlasované o je vysloveno déle, stejně jako u prvního písmene názvu setiny dánské měny.

PetraB

Děkuji oběma 🙂