Alesh

Jak se správně česky píše tato věta?

„Studující, kteří a které byly*i poškoze­ny*i nevhodným chováním obou vyučujících, prosíme, aby zaslali*y svá svědectví přímo paní ombudsmance: ombudsman@cuni.cz,“ uvedli zástupci senátu.

zdroj: https://www.no­vinky.cz/clanek/do­maci-obtezovani-kantory-resi-i-humanitni-fakulta-uk-40422213

Nejlepší odpověď
annas

1. Stačílo napsat, studující , kteří byli … Přece studující má stejný tvart pro mužský i ženský rod. Existuje přece ten studující i ta studující. Mn. číslo všichni, tedy hoši i dívky. Jde o tzv. kontaminaci vazeb – studující kteří a které …
Pokud je v podmětu alespoň jedno jméno rodu mužského životného (v jednotném nebo množném čísle), pak bude v příčestí měkká koncovka i. Studující, kteří byli poškozeni--- aby zaslali.

Studující (dívky i hoši), kteří byli …

2. Studenti i studentky, kteří byli … opět mužský rod má přednost…
Jestliže je alespoň jeden člen několikanásobného podmětu mužského rodu životného, píšeme ve shodě v přísudku – tedy i ve tvaru vztažného zájmena.
Příklad:

Další odpovědi
Pepa25

Všechno s měkkým, protože „gramatika je jediná oblast, kde mají muži přednost“ (citace – moje učitelka čeština).
Úplně normálně by to mělo být " Studentky a studenty, kteří byli poškozeni nevhodným chováním obou vyučujících, prosíme, aby zaslali svá …"

annas

Ach jo, kvůli poraněným prstům se mně nedaří bezchybně psát. Kopírovat z konceptu se vždy nedaří. Vrátila se chyba, kterou technici řešili 4 měsíce.

annas

Opravuji poslednoí vwtu.

Jestliže je alespoň jeden člen několikanásobného podmětu mužského rodu životného, píšeme i ve shodě v přísudku, tedy i ve tvaru vztažného zájmena.