Petr Klíč

Jak správně formulovat tuto anglickou větu?

Ze těchto možností, která je ta správná?

1.) What music do you like listening to?
2.) What music do you like listen to?
3.) What music do you like to listen to?

Myslel bych, že to bude 1. varianta, ale jiný zdroj tvrdí, že správně by měla být 2. Jakkoli si s tím lámu hlavu, nemůžu přijít na to proč. Mně osobně zní 2. varianta nejméně přirozeně.

Prosím o vysvětlení.

Děkuji

Odpovědi
vas999

Domnívám se, že se správně je možnost a). Pokud vím (a sešitem, se kterým tuto odpověď píšu, to potvrzuje), po pokud se píše obvykle příčestí přítomné (v tomto případě listening to), někdy se píše i infinitiv s „to“, ale není to běžné a má to jiný význam, který se v tomto případě tuším nehodí.
Více viz: http://www.hel­pforenglish.cz/ar­ticle/20080824­10-verb-patterns-slovesne-vzorce

quentos

Mohu jako angličtinář potvrdit správnost možnosti 1.) – po slovesech citu následuje gerundium (výjimku viz níže).
Ten „jiný zdroj“ bych chtěl vidět – 2) je totiž jediná z uvedených možností, která se s jistotou dá označit za vyloženě chybnou.
Možnost 3) spíše naznačuje poslouchání hudby za nějakým účelem (probuzení, uvolnění atd.), ale ona hudba se vám nutně nemusí líbit (účel převažuje).