natybubu

jak se řekne zdrobnělina od ducha??

..duchátko?? dušátko?? prosím poraďte jak bys te to řekli Vy..děkuju

Nejlepší odpověď
annas

Slovo duše je odvozené od slova duch., Vezme-li tedy duši (jeden z významů slova duch), pak zdrobnělinou je dušinka, dušička.
Doplňuji:
Svou odpověď jsem smazala, ale admini ji vrátili. Více vysvětlení v diskuzi…

Ještě jsem se znova dívala do slovníku – duška – lidový název mateřídoušky, Dušátko – jako příjmení, Doušek příjmení,, obecné slovo doušek – vypít jedním dechem – douškem – vztah k jednomu z původníích významů slova duch = dech.

Další odpovědi
briketka10

souhlasím s Annas, kdyby byl duch v
ženském rodě napsala bych dušička :o)
ale není, tak nevím co napsat..
Doplňuji:
prdík je dost nebezpečný :o))

Alesh

dušík, dušek?

Lucijej

dušek, douše…

nejvíc se mi líbí douchátko

a úplně nejlepší je poltrgajstříček :D

anonym

Nejlépe podle Vlasty Buriana: Ducháček (to zařídí). Ale jinak má Alesh pravdu – dušík, dušíček.

JájsemRaibek

prdík, prdíček

hanulka11

malý duch

Orange

doušek?

Klára K.

dušík
Douchátko se mi taky líbí, je to roztomilé.
Ale přirozeně bych řekla dušík.

annas

Ducháček je zkrácený tvar od křestního jména Duchoslav. Ale od tvaru duše je to dušinka, dušička.

anonym

Annas, jenže duch a dušička jsou také dva pojmy. Tady se opravdu vymýšlí moc těžko. Nejspíš to bude tím, že zdrobnělinu pro ducha není ve zvyku používat. Ducháček mi nijak zkráceným tvarem Duchoslava nepřipadá. To bychom toho moc neušetřili, viď?

annas

Ad ocko. Překvapilo mě, že se ve 3 ráno objevuješ na Odpovědích. Není to v rozporu s tvými slovy v nedávné odpovědi?

Vysvětluji význam jen z toho důvodu, že třeba moje odpověď může někdy pomoct někomu dalšímu …
.
Podceňuješ stejně jako „výjimečný“ zastaralé a zaprášené slovníky, nejen moje vědomostí, ale především názory jazykovědců, etymologů,. Já na rozdíl od vás je uznávám …

Leccos nám nepřipadá, že by mohlo být, jak je…

Duchoslav, a, m., os. jm.: Duchoň; Doucha, Douchánek; Duchek, Ducháč, Ducháček, Duchálek, Duchaň, Duchánek… Toto zkrácené slovo (ze složeného jména) má vztah k původnímu významu slova duch = dech …

Zatímco co Dušek, Dušánek, Dušička, Dušenka, Dušička jsou odvozená ze slova duše. Některá jména se užívají i v obecném slova smyslu – ve mně malá dušička, dušinku znám z literatury …

Duch a duše nejsou dva pojmy – původně jeden z významů obou slov = dech., vztah k dýchaní.. Do novodobé češtiny se duch – duše = dech nedostaly přímo, ale jen v některých slovech – dušnost, douškem, na mou duchu = na mou duši … Historický vývoj je složitý, navíc velmi zajímavý … co Staročeši a ostatní národy považovali za ducha, co za duši …

Dnes – jeden z mnoha významů slova duch = psychické, myšlenkové schopnosti; vědomí, netělesné vlastnosti člověka (mysl, cit, myšlenky); duše.

Navíc zastaralý a zaprášený slovník poskytne další informace – rovněž znám i z oblasti filozofie …

anonym

:) , an., nejdrive jsme Vam to chtela napsat do mailu .., ale je mi ted lito, nepodelit se o to i s o. ! :)
an., to nema smysl …ocko je arogantni a ironickauz i ve 3. hodiny v noci .. tak to je sila … !
znam v okoli podobne typy .. hlavne ze kecaji .. je jim jedno co.., hlavne ze neco .. hlavne ze tady jsem obcas od ni cetla, ze tu je hodinu denne .., ze zije i jinej, nez virtualni svet ..:) ,tak to by mi zajimalo kdy .., kdyz je je tu ve dne v noci … na ni tu nema nikdo .. ani jeji nejlepsi kamos tady .. ( je asi jediny ) … .. ale ja jsem podle ni nemocna , zhrzena milenka .. ) :) .. to asi vycetla z Bolka a Lolka .. ale hlavne, ze ona je fit ! :) trebas mi zase neco napise .. ona casto odolava, ale stejne pak psychicky nevydrzi.. :) .. -iv-

briketka10

Hhh..že prý hodinu
tůdle, nůdle :o))
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/otazka-pro-uzivatele-se-zlatym-odznakem-kolik-casu-travite-denne-tydne-rocne-na-odpovedich
vždy mě to moc pobaví áchich ..

anonym

:)) starecka nespavost, no .. ceka nas to taky, nebojte ! :) ale jestli polezem i na odpovedi .. :))