Avatar uživatele
natybubu

jak se řekne zdrobnělina od ducha??

..duchátko?? dušátko?? prosím poraďte jak bys te to řekli Vy..děkuju

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, Lucijej, Damiana, briketka10, anonym, NIČITEL před 4093 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Slovo duše je odvozené od slova duch., Vezme-li tedy duši (jeden z významů slova duch), pak zdrobnělinou je dušinka, dušička.
Doplňuji:
Svou odpověď jsem smazala, ale admini ji vrátili. Více vysvětlení v diskuzi…

Ještě jsem se znova dívala do slovníku – duška – lidový název mateřídoušky, Dušátko – jako příjmení, Doušek příjmení,, obecné slovo doušek – vypít jedním dechem – douškem – vztah k jednomu z původníích významů slova duch = dech.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
briketka10

souhlasím s Annas, kdyby byl duch v
ženském rodě napsala bych dušička :o)
ale není, tak nevím co napsat..
Doplňuji:
prdík je dost nebezpečný :o))

Upravil/a: briketka10

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Alesh

dušík, dušek?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lucijej

dušek, douše…

nejvíc se mi líbí douchátko

a úplně nejlepší je poltrgajstříček :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Nejlépe podle Vlasty Buriana: Ducháček (to zařídí). Ale jinak má Alesh pravdu – dušík, dušíček.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
JájsemRaibek

prdík, prdíček

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanulka11

malý duch

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Orange

doušek?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Klára K.

dušík
Douchátko se mi taky líbí, je to roztomilé.
Ale přirozeně bych řekla dušík.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Ducháček je zkrácený tvar od křestního jména Duchoslav. Ale od tvaru duše je to dušinka, dušička.

před 4093 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Annas, jenže duch a dušička jsou také dva pojmy. Tady se opravdu vymýšlí moc těžko. Nejspíš to bude tím, že zdrobnělinu pro ducha není ve zvyku používat. Ducháček mi nijak zkráceným tvarem Duchoslava nepřipadá. To bychom toho moc neušetřili, viď?

před 4093 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad ocko. Překvapilo mě, že se ve 3 ráno objevuješ na Odpovědích. Není to v rozporu s tvými slovy v nedávné odpovědi?

Vysvětluji význam jen z toho důvodu, že třeba moje odpověď může někdy pomoct někomu dalšímu …
.
Podceňuješ stejně jako „výjimečný“ zastaralé a zaprášené slovníky, nejen moje vědomostí, ale především názory jazykovědců, etymologů,. Já na rozdíl od vás je uznávám …

Leccos nám nepřipadá, že by mohlo být, jak je…

Duchoslav, a, m., os. jm.: Duchoň; Doucha, Douchánek; Duchek, Ducháč, Ducháček, Duchálek, Duchaň, Duchánek… Toto zkrácené slovo (ze složeného jména) má vztah k původnímu významu slova duch = dech …

Zatímco co Dušek, Dušánek, Dušička, Dušenka, Dušička jsou odvozená ze slova duše. Některá jména se užívají i v obecném slova smyslu – ve mně malá dušička, dušinku znám z literatury …

Duch a duše nejsou dva pojmy – původně jeden z významů obou slov = dech., vztah k dýchaní.. Do novodobé češtiny se duch – duše = dech nedostaly přímo, ale jen v některých slovech – dušnost, douškem, na mou duchu = na mou duši … Historický vývoj je složitý, navíc velmi zajímavý … co Staročeši a ostatní národy považovali za ducha, co za duši …

Dnes – jeden z mnoha významů slova duch = psychické, myšlenkové schopnosti; vědomí, netělesné vlastnosti člověka (mysl, cit, myšlenky); duše.

Navíc zastaralý a zaprášený slovník poskytne další informace – rovněž znám i z oblasti filozofie …

před 4093 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

:) , an., nejdrive jsme Vam to chtela napsat do mailu .., ale je mi ted lito, nepodelit se o to i s o. ! :)
an., to nema smysl …ocko je arogantni a ironickauz i ve 3. hodiny v noci .. tak to je sila … !
znam v okoli podobne typy .. hlavne ze kecaji .. je jim jedno co.., hlavne ze neco .. hlavne ze tady jsem obcas od ni cetla, ze tu je hodinu denne .., ze zije i jinej, nez virtualni svet ..:) ,tak to by mi zajimalo kdy .., kdyz je je tu ve dne v noci … na ni tu nema nikdo .. ani jeji nejlepsi kamos tady .. ( je asi jediny ) … .. ale ja jsem podle ni nemocna , zhrzena milenka .. ) :) .. to asi vycetla z Bolka a Lolka .. ale hlavne, ze ona je fit ! :) trebas mi zase neco napise .. ona casto odolava, ale stejne pak psychicky nevydrzi.. :) .. -iv-

před 4093 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

Hhh..že prý hodinu
tůdle, nůdle :o))
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/otazka-pro-uzivatele-se-zlatym-odznakem-kolik-casu-travite-denne-tydne-rocne-na-odpovedich
vždy mě to moc pobaví áchich ..

před 4093 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

:)) starecka nespavost, no .. ceka nas to taky, nebojte ! :) ale jestli polezem i na odpovedi .. :))

před 4093 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek