Avatar uživatele
prcinka

Jak se pozná vid?

Jak se pozná vid dokonavý a nedokonavý?? A také rod činný a trpný… díky moc za odpověd :)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? IK před 4426 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpověď je v modré liště. Opsala jsem svou.

Sloveso nedokonavé – děj probíhá – jinak také při vytvoření budoucího času se používá sloveso být – budu psát, budu číst.
Sloveso dokonavé – děj ukončený (vyjadřuje svými tvary čas budoucí) – napsat (nelze říct – budu napsat, ale napíši), přečíst (nelze říct – budu přečíst, ale přečtu).

Lenošit je sloveso nedokonavé. Minulý čas není někdy vhodný pro určování vidu.
Lenoším dnes, zítra – lenošila jsem, budu lenošit zítra. Děj není ukončený, ale probíhá.
Zalenoším si dnes, zalenošila jsem si – děj ukončený. Mohu říct – budu zalenošit????? Ne, ale zalenoším si.

Informace o rodu:
Slovesný rod vyjadřuje vztah mezi původcem děje (případně cílem děje) a podmětem věty.

Rod činný – žák píše úkol. Původce děje je žák (podmět), cíl děje = úkol (předmět).
Rod trpný – žák je chválen(ý) – žák (podmět) – něco se s ním děje (někdo žáka chválí, proto je chválen(ý) = cíl děje.

Trpný rod se užívá v pasivu:

  1. opisném – obchody byly zavřeny – stav, výsledek děje..
  2. zvratném – opakovaná činnost, děj – obchody se zavírají večer.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Amie

Dokonavý – již to zkončilo (napsala jsem úkol – je napsaný)
nedokonavý(psala jsem úkol)

činný – věc, osoba něco dělá dělá to přímo (píšu úkol)
Trpný rok – věc, osoba dělá něco, co sama ale neudělá(úkol byl napsán)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
katušš

jen dokonavý nedokonavý… činný trpný je rod

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
IK

Annas, to je krásný přehled.
Čeština mi nikdy nešla, mám potíže pojmout mnoho slov najednou. Bylo by super pamatovat si celý přehled, ale to je u mne beznadějné.
Dá se říci, že užití pomocného slovesa býti v budoucnosti je pro nedokonavý vid pravidlo? Je možné se tím bez výjimky řídit?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek