prcinka

Jak se pozná vid?

Jak se pozná vid dokonavý a nedokonavý?? A také rod činný a trpný… díky moc za odpověd :)

Nejlepší odpověď
annas

Odpověď je v modré liště. Opsala jsem svou.

Sloveso nedokonavé – děj probíhá – jinak také při vytvoření budoucího času se používá sloveso být – budu psát, budu číst.
Sloveso dokonavé – děj ukončený (vyjadřuje svými tvary čas budoucí) – napsat (nelze říct – budu napsat, ale napíši), přečíst (nelze říct – budu přečíst, ale přečtu).

Lenošit je sloveso nedokonavé. Minulý čas není někdy vhodný pro určování vidu.
Lenoším dnes, zítra – lenošila jsem, budu lenošit zítra. Děj není ukončený, ale probíhá.
Zalenoším si dnes, zalenošila jsem si – děj ukončený. Mohu říct – budu zalenošit????? Ne, ale zalenoším si.

Informace o rodu:
Slovesný rod vyjadřuje vztah mezi původcem děje (případně cílem děje) a podmětem věty.

Rod činný – žák píše úkol. Původce děje je žák (podmět), cíl děje = úkol (předmět).
Rod trpný – žák je chválen(ý) – žák (podmět) – něco se s ním děje (někdo žáka chválí, proto je chválen(ý) = cíl děje.

Trpný rod se užívá v pasivu:

  1. opisném – obchody byly zavřeny – stav, výsledek děje..
  2. zvratném – opakovaná činnost, děj – obchody se zavírají večer.

Další odpovědi
Amie

Dokonavý – již to zkončilo (napsala jsem úkol – je napsaný)
nedokonavý(psala jsem úkol)

činný – věc, osoba něco dělá dělá to přímo (píšu úkol)
Trpný rok – věc, osoba dělá něco, co sama ale neudělá(úkol byl napsán)

katušš

jen dokonavý nedokonavý… činný trpný je rod

IK

Annas, to je krásný přehled.
Čeština mi nikdy nešla, mám potíže pojmout mnoho slov najednou. Bylo by super pamatovat si celý přehled, ale to je u mne beznadějné.
Dá se říci, že užití pomocného slovesa býti v budoucnosti je pro nedokonavý vid pravidlo? Je možné se tím bez výjimky řídit?