Toruk

Jak se potápět ve vodě, abych necítil tlak v uších a na spánky?

Nechápu, jak se borci můžou bez přístroje potopit do hloubky 100m pod hladinu. Já se potopím do 4m a dál už je pro mě tlak na spánky a uši nesnesitelný. Pokoušel jsem ho vyrovnávat, ale nešlo to. Je třeba použít nějakou pomůcku na vyrovnávání? Třeba kolík na nos? Díky

Nejlepší odpověď
www

Měl jsem a mám stejný problém s pícháním v uších. Bylo mně vysvětleno, že u někoho se s tím nedá nic dělat ☹ Takže 4m a konec.
Zkušenost

Další odpovědi
Terryle

Říká se, že pomáhá sestupovat pomalu a když začne tlak na uši sílit, ucpat si pod vodou nos a hodně do něj fouknout, až lupne v uších. Tím by se měl tlak vyrovnat. Nebo zkusit špunty do uší… A samozřejmě mít před potápěním průchodnej nos – třeba si ho i prokapat kapkama.
Někomu to ale nepomůže – záleží na průchodnost eustachovek a to je vrozený. Trošku se tomu dá pomoct jejich napařením – vzít hrnky, na dno dát papírový kapesníky, namočit je horkou vodou a přitisknout na několik minut na uši. Ale 100% to nepomůže. Kdesi jsem četla, že cca 5% lidí se nikdy potápět nemůže – prostě to jejich uši nezvládají. Stejnej problém bývá např. v letadle – tam se mi osvědčily právě ty hrnky s kapesníkama s horkou vodou na dně.

mosoj

Potápění nenávidím, tak něco tady :
http://freedi­ving.nikee.net/fy­ziologie.html

Ještě jedna rada od zkušeného :
http://www.jar­duvsvet.cz/ne­co_o_tlaku.htm

Michal Kole

Špunty do uší NEJSOU dobrý nápad.

Zacpat nos a pokusit se jako vechnout nosem ANO, ale POMALU a začít s tím už metr pod hladinou.

Vyšetření lékařem ORL, silně doporučuji.

led

Tak ako tu píšu,
pred potopením najprv vyrovnať vnútorný tlak (popis Terryle). Zapchať nos (najlepšie svorkou), uši nechať voľné, ale hlavne pomaly sa ponárať.
Rýchle potopenie môže spôsobiť prasknutie ušného bubienka. -to si nemusíte hneď uvedomiť, ale neskôr o niekoľko rokov zjazvený ušný bubienok sa môže pripomenúť frekvenčnou nedoslýchavosťou, tinitom (hučanie v ušiach)-/vlastná skúsenosť, prejavila sa o 20 rokov/

petrdostal

Lidé, kteří se potápí do takové hloubky jsou trénovaní. Rozhodně se nepotápí poprvé a hned do 100 m. Laik by se podle mě potápět vůbec neměl, maximálně do 2–3 m. Mě potápění baví, proto jsem absolvoval kurz, který jsem si našel na https://www.se­awolf.cz/ , abych věděl, jak se správně potápět a nezpůsobil si nějaké zranění.