Jak se počítá mateřská dovolená?

Každá kalkulačka vyhodí jiné číslo a kamarádka, která je nyní na mateřské mi řekla, že prvních 6 měsíců dostáváte normální plat od zaměstnavatele a potom (v případě, že jste doma 3 roky) se těch nových 300.000 vydělí 33 měsíci a vyjde vám váš měsíční příspěvek, jenže 9090 Kč měsíčně (300.000 : 33 = 9090,–) se mi zdá pro obživu matky, dítěte a chodu domácnosti velmi málo. Jak to tedy je?

Doplnění: děkuji za velmi chytré a velmi poučné komentáře typu:„každé dítě má otce“; „proč nepřispívá otec?“; „tak buď doma kratší dobu“…
Ještě připomenu… otázka byla na výpočet výše příspěvku na mateřské, nikoliv na mé rodinné či finanční poměry. Držte se tedy prosím tématu.
Děkuji

Nejlepší odpověď
mosoj

Nutí tě někdo být doma tři roky. Tak to zkrať na dva. Hned budeš mít větší peníze.

Další odpovědi
Funna

máš v tom trochu hokej…

mateřská dovolená, kterou platí zaměstnavetel se vyplácí už od 6. až 8. týdnu před porodem a to po dobu 28 týdnů…

na něj navazuje rodičovský příspěvek, na který se ptáš ty…ten v max. výši 300 000 a můžeš ho čerpat do 4 let věku dítěte…

nelze tedy jednoznačně odpovědět kolik to bude a kdy začne…podle toho, kdy půjdeš na mateřskou ti po 28 týdnech začne běžet rodičovská…navíc se její výše odvíjí i od ročního předešlého platu …pokud jsi nikde nepracovala je to max.10 000 mě­síčně…pokud ano, je to samozřejmě jiná částka dle výše tohoto platu…

Mc Merkurion

… no, ono každé dítě má i otce a ten by měl též přispívat …

…odpověď je na podotázku: „… se mi zdá pro obživu matky, dítěte a chodu domácnosti velmi málo“ >>> zdrž se prosím kritických připomínek, jestliže je v otázce názor, reaguji na něj, chceš-li vědět pouze výši, nerozpytvávej ji …
… je snad jasné, že „normální plat“ nedostáváš, je to jak nemocenská …
… polovina otázky je o velikosti příspěvku (zda je malý, či nikoli) >>> to jen připomínám …

Schluker

Normalni plat rozhodne na materske nedostava a uz vubec ne od zamestnavatele. V podstate to vychazi jako nemocenska. Mesicni vyse rodicovskeho prispevku se vypocita jednoduse: 300 000 / pocet mesicu cerpani. Maximalne do 4 let veku ditete a mesicni castka mize dosahnout max vyse rodicovske. Pripadne se da vypocitat z vymerovaciho zakladu otce a pak je strop tusim cca 32tis.

da ny

Veškeré potřebné údaje najdete spíše na internetu nebo na ÚP, než zde.

Životní minimum pro 1 dospělou osobu a dítě do 6 let je 4880 Kč
Kalkulačka: https://www.pe­nize.cz/kalku­lacky/zivotni-minimum#zivotni-minimum

https://www.fi­nance.cz/512209-rust-rodicovske-dovolene/#Rod6
https://www.mpsv­.cz/rodicovsky-prispevek
https://www.u­radprace.cz/ro­dicovsky-prispevek
Výše MD se počítá z vaší mzdy/platu,
Kalkulačka RP (počítají po zadání stejných údajů stejně…):
https://zpravy­.aktualne.cz/fi­nance/kalkulac­ka-rodicovsky-prispevek/r~9bb600­fc3f5e11e9b2a00cc47ab5f1­22/
Je možné zkusit zažádat o příspěvky státní sociální podpory. Např. na bydlení
(býval nárok, pokud výdaje za bydlení vyšly asi na 30% celkového příjmu).
Vše najdete na stránkách MPSV, ÚP, kalkulačky na internetu.
Vždy he zajímá výživné za strany otce (případně jeho rodičů) určené soudem,
Nebo soudní cestou stvrzená dohoda, výpis z účtu (složenky). Počítá se
Do celkových příjmů.
Matka může mít nárok na výdaje spojené se slehnutím a výbavičku pro dítě
ze strany otce.

Pro samoživitelku, bez pomoci rodiny/přátel nebo značné finanční rezervy
je to i s maximální možnou podporou státu hranice bídy.
Pokud je k dispozici „nadstandardní výživné“, může to být veselejší 😁

Krejk

https://social­nisystem.pira­ti.cz/ myslím že tady najdete vše

Klaproth

Mateřská – po dobu 28 týdnů, 70% vyměřovacího základu.
Máš v tom zmatek, mlkeš dohromady mateřskou a rodičovský příspěvek.