roxilox

Kdy je nárok na mateřskou?

jak je to s nárokem na mateřskou. Dlouho jsem byla nezaměstnaná, ale nebyla jsem nikde hlášena ani na úřadu práce. Nyní normálně od srpna 2013 pracuji. Nyní jsem otěhotněla. Slyšela jsem, že musím být min. rok zaměstnaná. Jak to tedy je. A hlavně počítá se do toho roku i když bude marodit nebo jen skutečně odpracované dny. Pokud víte tak jak ještě se počítá mateřská kolik budu brát a hlavně od kdy. Vím že se to nějak dělí na rodičovský příspěvek a na mateřskou. prosím poraďte. děkuji

Odpovědi
Nuk nuk

Ano, nárok na mateřskou dovolenou má matka tehdz, pokud alespoň rok před nastupem na MD pracovala nebo si sama platila pojištění (v případě OSVČ). Záleží tedy, kdy máš termín porodu, podle kterého ti gynekolog časem vydá žádoanku o MD pro zaměstnavatele. Obvykle to bývá cca měsíc před očekávným termínem porodu. Pokud to vzchází na rok od nástupu do zaměstnání, měla by Ti být MD přiznána. Částka je určité procento z platu. Vypočítat si jí můžeš třeba zde: http://www.pe­nize.cz/kalku­lacky/materska
MD trvá 28 týdnů, pak navazuje rodičovská dovolená.

Pokud by délka zaměstnání nedosahovala 1 roku a více, můžeš na sociálním úřadě ÚP zažádat o rodičovskou od data porodu.

ivzez

Nuk nuk odpovídá nepřesně, ovšem při nepřesně
formulovaném dotazu se ani nelze moc divit.

Pod slovem „mateřská“ se skrývají dva různé pojmy:

  • mateřská dovolená (MD)
  • peněžitá pomoc v mateřstvví (PPM)

Na MD mají nárok zaměstnané ženy, jde o volno,
které poskytuje zaměstnavatel na péči o dítě.

Pro vznik nároku na PPM se neposuzuje délka zaměstnání,
nýbrž délka nemocenského pojištění.

Pro nárok na PPM (= dávka nemocenského pojištění) je nutné splnit dvě podmínky – účast na nemocenském pojištění v délce minimálně 270 kalendářních dnů (to odpovídá cca 9 měsícům) v posledních dvou letech před vznikem nároku na PPM a účast na nemocenském pojištění v době vzniku nároku na PPM (případně nástup na PPM v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání).

Máte-li pracovní smlouvu na dobu neurčitou,
splníte pravděpodobně podmínky pro přiznání PPM.

Máte-li smlouvu na dobu určitou, bude záležet na tom,
jak dlouho bude zaměstnání trvat,
a kdy skončí (jestli se „vejdete“ do ochranné lhůty).

Na PPM lze nastoupit v době 8 až 6 týdnů před předpokládaným
termínem porodu a pobírá se 28 (při vícečetném porodu 37) týdnů.

Po skončení výplaty PPM se žádá o rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka).
U RP lze volit výši a délku výplaty, výplata RP není vázána na čerpání RD (rodičovské dovolené), RP lze pobírat i v případě nástupu do zaměstnání.

Přesné informace k PPM získáte na OSSZ,
informace k RP získáte na kontaktním místě úřadu práce.

Informace k MD/RD najdete v zákoníku práce.
Doplňuji:
Zapomněla jsem na výpočet PPM.
Na výplatní pásce byste měla najít průměr pro nemoc.
Nemocenské činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu.
PPM je o něco vyšší, činí 70 % redukovaného základu.

Hamon

Zajdi si na prislusny urad. Reknou ti vse, presne a zdarma.