kloucekXYZ

Jak se označuje odborně/psycho­logicky člověk, který se takhle specificky zanedbává?

Jakmile jde ven, mezi lidi, je vše v pořádku – je čistej, upravenej. Ale jakmile je doma sám, extrémně na sebe nedbá – za celý den se neupraví, nenavštíví koupelnu atpod.
To samé, když k němu má někdo přijít, snaží se uklidit, aby bylo všude čisto, ale jakmile je sám, totálně na sebe nedbá a odpadky pomalu všude.
Když je mezi lidmi, chová se normálně, je čistý, spořádaný, slušný a nejde na něm nic poznat (spolubydlení, koleje a podobně), ale když je sám a má dny sám pro sebe, totální úpadek, sám pro sebe nic nedělá, nedbá na vše a má potíž dělat běžné činnosti, prostě žádná motivace. Ale ve společnosti mu motiv k normálnímu chování nechybí a vážně na něm nejde nic poznat.

V nějakém mimo tématickém dokumentu jsem na ten odborný výraz náhodou narazil, ale už ho nejsem schopen dohledat. Díky za ochotu.

Nejlepší odpověď
annas

Navenek se člověk jeví jako okázalý, možná i úmyslně nápadný.
Doma je zanedbaný, i když to neznamená skromnost jako opak okázalosti.

1. Řekla bych, že jde o jistý druh deviace, tedy jeho chování se odlišuje od normy, jistých pravidel. Beru jako celek, i když navenek je to jinak. .

Přetvařuje se – na ty, kdo dotyčného neznají, působí pozitivně, ale pro ty, kdo s ním žijí, jde o negativní jednání.

Kdo dotyčného nezná v soukromí, ale zná ho jen venku, kde dodržuje zvyky, pravidla chování atd. dotyčného bere jako konformního člověka.

Doma je pak nonkonformní – nežije v souladu s požadavky rodiny.

Jde o hodnocení z oblasti sociální psychologie, tedy o chování jedince ve vztahu ke společnosti. Je vidět, jak sociální prostředí ovlivňuje psychiku, chování, postoje, jakou má dotyčný roli či úlohu v dané společnosti. zda je či není v rodině dominantní, jak je hodnocený, jaké jsou jeho povinnosti atd.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.