zjentek

Jak se nazývá stojací, přenosný věšák na oděvy?

Sluha. Ale jaký a proč?

Nejlepší odpověď
annas

Je to stojan nebo věšák, který slouží ke krátkodobému odložení ošacení. Je to jinak dekorativní stojan či věšák na oblečení určený pro volné stání v interiéru pokojů, kde se jeho majitel převléká, nejčastěji v ložnici.

Etymologioe – původ z němčiny – Složenina ze stumm (němý) + Diener (sluha).
němčina: Herrendiener m, stummer Diener, do češtiny se dostalo přes rakouskou němčinu v době Rakousko-Uherska.

Člověsk sluha – od sloužit – praslovanské sluga – naši předkové převzalil z keltštiny ze slóga = houf závislých lvelmožových přsluhovačů, kteří byli pokrevně nepříbuzní, byli vydržováni a konali nejrůznější služby. Šlo tedy o sluhu bohatému člověka, význam se samozkřejmě mnohem poozdějil zpravidla na dřevěného pomocníka, který slouží, byť u toho mlčí. Jde tedy o němého neživého sluhu.

Etymologie převzata z Machkova Etymologického slovníku.

Další odpovědi
Darcy

němý sluha. podrží Ti a pomlčí o tom 😂

Darcy

jj neschopenka – PN – PráceNeschopný..

Darcy

za chvilku mi končí PN a budete mít zase všichni ode mně pokoj 😘😁
Může tady „hvězdit“ zase jen vůl 😂 pod dozorem Tebe, Filipa a cappuccino a led.

zjentek

Nevím co je PN 🤷‍♂️

zjentek

…neschopenka? (; ((;

zjentek

🤣🤣🤣 Darcy nezklamalas!

annas

zjentek děkuji. A.