PANÁD

Jak se nazývá pojem zrušení platnosti od začátku?

Pokud se určitá smlouva či úkon, například manželství, zruší od začátku, tj. tak, že nikdy neexistovalo, jak se tento úkon nazve?

Nejlepší odpověď
annas

Znám

Anulovat – česky zrušit, zneplatnit, prohlásit za neplatné, odvolat, stornovat, vzít zpět, zastavit, odříct,

možná i derogace, abrogace – právnický výraz
https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/abro­gace

"Odstoupení je mimořádným narušením právní jistoty, protože umožňuje jednostranně smlouvu zrušit, a to tak důkladně, že se na smlouvu pohlíží, jako by nikdy předtím neexistovala.

http://www.zod­povednespenezi­.cz/jaky-je-rozdil-mezi-odstoupenim-a-vypovedi/
 –

Další odpovědi
dubraro

U smlouvy „ex tunc“.
U manželství „anulace“.

Emefej

Anulování? Revokace?

aliendrone

Možná na to je speciální právnický termín, ale většinou se pro rušení „od počátku“ používá latinsky „ab initio“. Tohle mi poradil Kepler, prý jde o chabé trosky jeho latiny ze seminářů na c. a k. Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze. ;) :D :D .

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.