Pucci

Jak se mohu branit narceni z kradeze v byvale praci?

Dne 30.9. jsem byla donucena ukoncit dpp v baru, kde jsem 5 let pracovala. Dohodou, jelikoz "zamestnavatel"si vymyslel nejake pozadavky na denni trzbu, ktere jsem nesplnila. Vypoved mi napsal v sms, a ze to mam dojit podepsatdo baru. Udelala jsem to, stejne jsem chtela skoncit. Druhy den mi prisla sms, ze mam uhradit 6000 ktere udajne zmizely z fotbalku, ktery se v baru nachazi. A ze pry ma na kamerach, ze jsem to ukradla ja. Jelikoz jsem opravdu na zaznamech videt ze u fotbalku neco delam (snazila jsem se narovnat pokriveny plech kterym padaji micky branek zpet), ale rozhodne ne jak z nej vybiram nejake penize, muze toto pouzit jako dukaz pro trestni oznameni ze jsem neco vzala?
Pozn.:

  1. mela jsem smlouvu jako dpc
  2. nemela jsem podepsane ani GDPR ze me sleduje kamerami, ani hmotnou odpovednost

Moc dekuji za jakoukoliv odpoved.

Nejlepší odpověď
aevul

Vykašlal bych se na to. Když bude zaměstnavatel chtít, může to řešit úřední cestou, ale pak to bude on, kdo bude muset prokázat, že se stalo to, co tvrdí. A jestli neukáže opravdu průkazné záběry z kamery, tak se tím policie vůbec nebude zabývat.

Pokud by zkusil krátit ti mzdu bez tvého souhlasu, pak porušuje zákon a pak to můžeš naopak řešit úředně ty.

Další odpovědi
Filip84

A co, jako, čekáš?

Dohoda je od slova se dohodnout, to jest, jde o dispositivní, oboustranně dobrovolný, smluvní akt. Podepsala jsi dohodu? Podepsala. S tím se nedá dělat (téměř) vůbec nic.

Můžeš si najít dobrého advokáta, který se pracovnímu věnuje, donést mu všecky papíry, a ano, je určitá pravděpodobnost, že půjde napadnout dohodu např. proto, protože jsi jí podepsala za nápadně nevýhodných podmínek. Šance na úspěch? 1–10%, náklady v desítkách tisíc.

Já nevím, co je vidět na kamerách, nebo není. V každém případě, Ty máš dvě možnosti: buďto mu těch Kč 6,000.00 zaplatíš, nebo nezaplatíš.

Pokud mu je zaplatíš, nechej si na to napsat papír, že jsi plnila, tehdy a tehdy, přesnou částku, a za jakým účelem.

Pokud nezaplatíš, musí on podat žalobu, no a samozřejmě, že se může obrátit na OČTŘ s oznámením. Každý se může obrátit na jakýkoli státní orgán s jakýmkoli oznámením, konstitučně zaručené petiční právo. V tom případě, minimálně, budeš pol.orgánem předvolána k podání vysvětlení (ale máš právo držet hubu, prostě říct, že vysvětlení podávat nebudeš, protože bys tím mohla způsobit tr.stíhání, případně stíhání pro správní delikt, sobě, nebo osobě blízké), a co z toho bude, to se ukáže až potom, co se shromáždí nějaké důkazy. Tady věštírna opravdu není.

Šanci uspět u soudu má, tedy pokud je pravda to, co píšeš, ale on taky mizivou.

Dochy

ad Filip: „Pokud mu je zaplatíš, nechej si na to napsat papír, že jsi plnila, tehdy a tehdy, přesnou částku, a za jakým účelem.“ – byl bych opatrmý. Pak také může rozhlašovat, příp. podniknout další kroky s tím, že ses ho pokusila okrást (a zaplacením to přiznala). Na základě těchto informací bych se mu na 6000 vykašlal a když bude chtít ať podá trestní oznámení.

Pucci

Dobry den, tak se stalo neco podobneho jak jste si myslel.. nyni, po temer dvou mesicich, jsem se od kamarada dozvedela, ze ten byvaly sef o me lidem co me znaji vypravi, ze jsem ho okradla (presne jak jste psal) a navic – pousti jim jakesi vybrane zaznamy z bezpecnostnich kamer, ktere poridil sice v baru, kde jsem pracovala, ale uplne mimo oteviraci dobu.. tedy v dobe napr. v 7:00 rano, dve hodiny po zaviracce, kdy jsem tam jeste uklizela, dodelavala inventuru apod. Samozrejme ze na kamerach jsou v tu dobu videt ruzne veci, napr. jak neco jim nebo piju, smrkam, protahuju si zada nebo menim naplast na puchyre apod. On to vsechno pousti lidem v hospode a vymysli si pry k tomu ruzne scenare, ze si tam davam lajnu atd. Myslite ze se muzu proti tomu nejak uredne branit mimo prime konfrontace s nim? (Na to se bohuzel vubec necitim:/)

Jo a jeste abych doplnila jak to dopadlo s mym dotazem na puvodni situaci – na policii podat trestni oznameni urcite nebyl, protoze to by me zrejme uz nekdo kontaktoval s predvolanim, nebo ne?
A posledni vec: po mesici ze stejneho duvodu (neplneni trzeb) vyhodil kolegu. A o nem zase rozhlasuje, ze chlastal a byl neprijemny na lidi. Zrejme se stydi rict stamgastum pravy duvod vypovedi, tak si vymysli tyhle h.. to jen tak pro predstavu, abyste si udelal obrazek:)

Docela hodne mi pomohly Vase predchozi odpovedi a dodatecne za ne moc dekuju! A kdybyste mel chvilku, budu moc rada za Vas nazor i na tohle „pokracovani“

Filip84

Causa criminalis non praejudicat civili, to samé platí naopak.

Dochy

To je sice hezké, ale nálepku kriminálníka už ze sebe bude dostávat jen hodně těžko…

Filip84

Nálepku „kriminálníka“ už dávno může mít, třeba už jen proto, že podepsala tu dohodu. Jo, jasně, dohody o vedlejším pracovním poměru není problém ukončit i bez udání důvodu z jakékoli strany do, relativně, pár dnů, ale to ona nevěděla, tak – raději, aby měla pokoj – podepsala dohodu, no a ten její bývalý chef může, teďka, tvrdit cokoli. Jestli má někdo poskládaný život tak, že stojí na lidech co dají na drby, jeho problém, nikoli starost druhých.

To jsou absolutně bisarní věci. 🙂

Dochy

Přečetl sis dotaz? Ukončení prac. poměru bylo kvůli jakémusi nesplnění nějakých obchodních kritérií. Obvinění z krádeže přišlo později.

aevul

Filip84: To myslíš vážně? Opravdu tvrdíš, že když rozvážu pracovní poměr dohodou, jsem automaticky kriminálník? Opravdu nevím, jestli jsi tak blbý, nebo si na to jen tak dobře hraješ, ale tohle je opravdu vrchol debility. Ale plně to koresponduje s tvou neschopností napsat jedinou větu správně, bez chyby.