Viiki

Jak se měří složitost jazyků?

Dobrý den,

s kamarádem jsme se nějak dostali k tomuto tématu, jak se vlastně určuje, jaký jazyk je nejtěžší a podle se rozhodlo?

Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
annas

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=typologi­e%20jazyk%C5%AF
Zkuste si projít archív. – k mým poznámkám najdete vysvětlení. uvedených pojmů, pokud vás to víc zajímá.

Netuším, co si pod pojmem složitost představujete. Může jít o složitost stavby, syntaxe, výslovnosti, pravopisu atd.

Jazyky se třídí a porovnávají podle typologií

  1. genetická typologie – podle původu – čeština je jazyk slovanský, další např. . ugrofinské, germánské , čínština atd.
  2. Další je morfologická typologie – zda se slova skloňuji, časují. významy se mění předponami, příponami atd.
  3. syntaktická t. – postavení slov větě, tedy pořádek slov volný, nebo závazný, tím se měn významů, využití homonym, synonym atd.
  4. fonologická – přízvuk, slabika, souhlásky a samohlásky., jejich počet atd.

--
Při stanovení náročnosti a složitosti se všechny tyto znaky porovnávají. Určují jazykovědci., vycházejí z etymologie.

Jedny z nejtěžších jazyků jsou japonština,. čínština,,. tibetština. Čeština je rovněž složitá atd.

Je to velmi rozsáhlé, souvisí s typem jazyků, které jsem někde vysvětlovala.

Vychází se z původů jazyků, srovnávají se hláskové rozdíly, postavení slov ve větě, zda se ohýbají, přízvuku, mění výzmam slov atd.

Další odpovědi
Anikitos

Především podle gramatiky (slovosled, časy, a všechny různé náležitosti/po­vinnosti které ten jazyk má), pak slovní zásoba, pismo/znaky, a nakonec výslovnost/fo­netika.

Skoro vždy se ale lidi nejhůř učí ten jazyk, který je z úplně odlišné jazykové skupiny od jejich mateřštiny – není s ním nijak příbuzný, má zcela jiné pravidla atd…

Pro srovnání rozdíl mezi španělštinou a čínštinou. Jeden je jednoduchý druhý nadmíru složitý, každý je z úplně jiné jaz. skupiny,…

Kelt

Tak zrovna včera jsem se na toto téma díval a sháněl informace. Rozhodoval jsem se, podle různých kritérií, zda se budu učit intenzivně jeden jazyk, nebo více. Ale k té otázce. Posuzuje se to podle času, za jak dlouho se někdo naučí ten jazyk. Bylo to rozděleno do 5 skupin a je to podle času, který člověk potřebuje, aby se dostal na určitou úroveň, že může komunikovat, číst, psát a mluvit. Bere se to podle hodin, 25 hodin za týden. A když si toto zadáš, dostaneš tam přesnou odpověď, respektive orientační, protože to je výzkum britských vědců. Pro nás Cechy to může být trochu jiné.