Rokio

Jak se liší pták noh od gryfa?

Které mají tyto dva bájní tvorové rozdíly (vzhledové) mezi sebou, pokud budete vycházet z mytologie?

Nejlepší odpověď
DoTazatel

Gryf by měl mít trochu jiné složení těla (a to pak příjde na to, kterého gryfa – z kterého období a které země). A gryfové jsou mnohem starší (tedy ty báje o nich) – ty sahají až tisíce let před naším letopočtem (snad až do pravěku – podle ústní lidové slovestnosti, stejně jako starověká náboženství sama, ve kterých vystupují).
Báje o Ptáku Nohu jsou až po načem letopočtu.

Především se ale liší územím a taky národy, kde se vyskytovali (v bájích/nábo­ženstvích). Pták Noh je vyloženě slovanský, Gryf byl v mnoha národech a kulturách. (ale Noh je prostě jen jeho obdoba v jiné kultuře).

Takových bájných tvorů-ptáků je víc a to v různých dobách a na různých území (takový fénix a jeho obdoby byly snad skoro ve všech kulturách – teda alespoň v těch evropských, asijskcýh a z velké části i afrických, jak je na tom Amerika a její dávní obyvatelé s jejími kulturami moc nevím – ale možná tam taky měli nějakého Fénixe. U nás např. zase známý jako Pták Ohnivák. Stejně jako fénix, tak i draci byli ve všch kultrách). V turkmenském, arabském – perském světě zase měli Simurga (taky podobný Gryfovi – a takových „gryfů“ bylo víc po celém světě).
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/S%C3%ADmurg

Mně se líbí třeba legenda o ptáku Butimaru (nebo butimarech). Ten se zamiluje do vody a nakonec zemře žízní, protože se bojí, že by vody ubylo, kdyby se napil nebo, že by dokonce mohla všechna zmizet – tak se nevzdaluje od vodních toků, ale smutný a v depresích u nich zůstává dokud nezemře žízní.

Tady máš plno bájných ptáků z celého světa:
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Category:Le­gendary_birds

https://listver­se.com/2014/02­/22/10-unusual-birds-from-world-mythology/
https://hleda­ni.gnosis.cz/baj­ni-ptaci-ptak-ohnivak-fenix/

Další odpovědi
Kepler

Gryf je obvykle zobrazován se čtyřma nohama, Noh je prostě jen superpták. Oba měli velikou nosnost, prý unesli i dospělého slona. Největším superptákem dneška je An 225 Mrija, který unese 250 tun (asi 50 slonů afrických), ale nohy neumí tak rychle utíkat, tak mu dali podvozek s úžasným počtem kol.