Meggie2

Jak se jmenuje ten starý komunistický výtah bez dveří?

Nejlepší odpověď
Dochy

myslíš ten oběžný? Páternoster
Jestli myslíš ty klasické jednokabinkové výtahy, co byly k vidění ještě někdy v osmdesátých letech a někdy v devadesátých se rekonstruovaly, co měly jen vnější dveře, ale uvnitř bylo cestou možno brousit zeď, pak nevím, zda vůbec měly nějaké extra označení

Další odpovědi
Mc Merkurion

… páternoster je sice výtah bez dveří, ale stoprocentně to nejni starý komunistický výtah, takže nevím, co máš na mysli … jinak jak píše Dochy, tak ty se asi jmenovaly Transporta (https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Transporta ) …

led

Prvý „paternoster“ tj. obežný výťah bez dverí na svete bol inštalovaný roku 1884 v Londýne.
Názov pochádza z modlitby Pater noster, pravdepodobne preto, že je súčasťou modlitby ruženca, ktorého korálky vzdialene mechanizmus paternostera pripomínajú.
https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Paternoster_(v%C3%BD­%C5%A5ah)

Prvý výťah na svete je datovaný do čias Archimeda
„Už v 3. Storočí pred n.l. cítili ľudia potrebu uľahčiť si zdvíhanie ťažkých bremien do výšok. Vymysleli tak prvé zdvíhacie zariadenia, predchodcov dnešných výťahov.
Slávny učenec Archimedes, nie len noril telesá do kvapaliny, ale tiež zostrojil prvý výťah, veľmi podobný tým, ktorými dnes jazdíme. Kabína visela na konopnom lane a do výšky ju dvíhal ručný kolovrátok.“
https://www.i-vytahy.sk/sk/sek­cia/nove-vytahy/historia-vytahu.html

Takže, ako vidíte s komunistickou ideológiou nemá nič spoločné.
Výťahy, ktoré sa vyrábali a používali u nás v časoch vlády komunistov mali okrem tých z predchádzajúcich čias, mali niekedy aj označenie podľa ich výrobcov, ale priznám, že tieto názvy sme nepoužívali.