Falcon

Jak se domoci práva na dědictví?

Můj otec je z devíti sourozenců,a s rodinou se nestýká.Před osmi lety mu zemřel otec a rodina mu nedala ani vědět.Dověděl se to teprve před dvěma lety.Rodiče měli velké pozemky a lesy. Je možné,že to přepsali na jednoho syna.Mají ale přesto právo nezavolat otce k dědickému řízení i když se s nima nestýkal. A dá se po tak dlouhé době si někam stěžovat.Otec po nich nic nechce,ale myslí si,že u dědického řízení by měl i tak být.Děkuji

Doplňuji: Adresu měli,každý rok jsme posílali přání k vánocům.A i kdyby ho chtěli vydědit,tak by mu to měli oznámit.Jinak děda pomoc nepotřeboval,byl čilý.Dostal infarkt.S otcem měl dobrý vztah,ale on tam odmítl jezddit,protože doma zůstali dva bratři,flákači,kte­ří nepracovali a rodiče je živili a on stím nesouhlasil,tak se na ně urazil.A pak už nikdo nechtěl udělat první krok.

Nejlepší odpověď
Drap

Měl by být informován. Zřejmě notář, který vyřizoval dědictví, udělal někde chybu. V žádném případě bych to nevzdával. Dědické řízení lze znovu otevřít.

Další odpovědi
autacek

Každé dědictví řeší notář, příslušného notáře jde dohledat a zeptat se na jeho stav. Nikdo jiný, než Vy, to za Vás neudělá.

Doplnění: notář nevychází jen z údajů, co mu poskytnou pozůstalí (to by to dopadlo), ale má možnost nahlédnout i do jiných registrů. Mohl existovat zákonný důvod proč jste nebyli k dědickému řízení přizváni (například se dědilo dle závěti ve které na Vás nebylo pamatováno a nepatřili jste do skupiny neopomenutelných dědiců, nebylo co dědit, neb majetkově to bylo vyřízeno ještě za života zůstavitele, apod., a tak nebyl důvod), řízení nebylo doposud ukončeno, či jiná okolnost..

ivzez

Falcone,
nevím, jak se to má s lhůtami, ale myslím, že by otec
za zkoušku nic nedal. Ať vyhledá notáře, který vyřizoval
dědictví, a přihlásí se mu jako další dědic.

Těžko tu asi někdo posoudí, proč Vašeho otce nikdo nepředvolal.
Odhaduji, že pokud se s rodinou nestýkal, nemusel na něj mít
nikdo kontakt. Ovšem pokud (by) o něm při vyřizování dědictví
notáře informovali, měl (by) vyhledání zařídit on.

Rokio

Chtěl bych jen doplnit, že pokud se syn nestará o svého otce, tak je to jeden z důvodů k vydědění.

Edison

… a nakonec… práva se lze domoci pomocí soudu.

ivzez

Rokio,
nevíme, z jakého důvodu se dotyčný nestýkal s rodinou.
Příčina mohla být na obou stranách.
(Neměl bys soudit lidi, neznáš-li jejich pohnutky a situaci.)

Rokio

ivzez: Omlouvám se.